Birinci basamağa başvuran evli kadınlarda internet bağımlılığının, aile içi bireyler arasındaki uyum üzerine etkisinin incelenmesi: Isparta örneği
Review of the effect of internet addiction detected in married women who applied to the curtail step on the harmony between family members: Isparta sample
- Tez No: 789650
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Davranış bağımlılığı türleri içerisinde değerlendirilen ''İnternet bağımlılığı''; bireylerin aile, sosyal ve meslek hayatlarını birçok açıdan olumsuz etkileyebilmektedir. Bu çalışmada; internet bağımlılığının, çiftler arasındaki evlilik uyumuna ve çocuk-ana baba ilişkisine olan etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı özellikte olan bu çalışmaya, 18-65 yaş arasında evli ve en az bir çocuk sahibi 403 kadın dahil edilmiştir. Veri toplama aracı olarak; araştırmacı tarafından hazırlanan 'Sosyo-demografik Bilgi Formu' ayrıca, 'İnternet Bağımlılık Ölçeği', 'Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği', 'Çocuk-Ana Baba İlişki Ölçeği' kullanılmıştır. Veriler, IBM SPSS.23 (IBM Inc., Chicago, IL, ABD, Statistical Program for Social Sciences) programında istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenler medyan (min-max), ortalama ve standart sapma, kategorik değişkenler frekans (n) ve yüzde (%) olarak verilmiştir. İki düzeyli değişkenler için Mann Whitney-U testi, normal dağılıma uymayan verilerin üç düzeyli karşılaştırmaları için Kruskal Wallis-H Testi kullanılmıştır. Veriler normal dağılmadığı için Spearman korelasyon analizi kullanılarak aralarındaki ilişki değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Internet addiction”which is considered as one of the behavioral addiction types, can negatively affect the family, social and professional lives of individuals in many ways. In this study, it is aimed to reveal the effect of internet addiction on marital harmony of couples and child-parent relationship. This cross-sectional, descriptive study included 40 women aged 18-65, married and with at least one child.“Socio-demographic Information Form”,“Internet Addiction Scale”,“Revised Couple Adjusment Scale”and“Child-parent Relationship Scale”prepared by the researcher were used as data collection tool. The data were evaluated by statistical analysis in IBM SPSS.23 ( IBM Inc., Chicago, IL, USA, Statistical Program for Social Sciences) . Continuous variables are given as median (min-max),mean and standard deviation; categorical variables are given as frequency (n) and percentage (%). Mann Whitney-U test was used for two-level variables and Kruskal Wallis-H test was used for three-level comparisons of non-normally distributed data. Since the data were not normally distributed, the relationship between them was evaluated using Spearman correlation analysis.