Spor ve rekreatif amaçlı tesislerde bireysel egzersiz eğitimi alan üyelerin hizmet kalitesi değerlendirmesi, fit corner örneği
quality of service evaluation of members taking individual exercı̇se education in sports and recreation facilities, fit corner example
  1. Tez No: 789677
  2. Yazar: İDRİS BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NUSRET BULGURCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Teknolojinin gelişmesine paralel olarak hareketsiz yaşam tarzlarının yaygınlaşması, özellikle spor merkezlerinde çalışan kişilerde hem sosyal etkileşim hem de sağlıklı bir beden isteği oluşmasına neden olmuştur. Bu talep karşısında ortaya çıkan spor merkezleri birbiriyle rekabet edebilmek amacı doğrultusunda müşteri memnuniyetini artırmaya odaklanmıştır. Bu çalışma, İstanbul Beşiktaş ilçesinde bulunan Fit Corner Etiler rekreasyonel spor merkezinde bireysel spor eğitimi alan katılımcılara yönelik hizmet kalitesi algısını demografik özelliklere göre değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için“Rekreasyonel Spor Merkezlerinde Hizmet Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmada, müşteri algı ve beklentileri belirlenerek bazı demografik özelliklerde farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Yapılan değerlendirmelerde katılımcıların eğitim ve medeni durum ile hizmet kalitesi alt boyutları (Hizmet kalitesi, Program kalitesi, Etkileşim kalitesi, Çıktı kalitesi, Fiziksel çevre kalitesi) arasındaki farkların anlamlı olmadığı görülmüştür. Cinsiyet, kilo, boy, egzersiz süresi ve hizmet kalitesi, program kalitesi ve etkileşim kalitesi değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca üyelik süresi ile etkileşim kalitesi arasında; Yaş değişkeni ile hizmet kalitesi, çıktı kalitesi ve fiziksel çevre kalitesi arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak spor merkezindeki hizmet kalitesinin artırılması için katılımcıların beklentilerinin belirlenmesi ve gerekli iyileştirmelere zaman kaybetmeden başlanması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The spread of sedentary lifestyles, in parallel with the development of technology, has led to the desire of working people for both social interaction and a healthy body, especially in sports centers. Sports centers that have emerged in the face of this demand have focused on improving customer satisfaction in order to compete with each other. This study aims to evaluate the quality of service for participants undergoing individual sports training at the Fit Corner Etiler recreational sports complex located in Besiktas, Istanbul. For this, the“ Scale of Service Quality in Recreational Sports ”was used. In this study, which used a relational scanning model, customer perceptions and expectations were determined, and whether they differed in some demographic characteristics was examined. The assessments found that differences between participants' education and marital status and service quality sub-dimensions (Service quality, Program quality, Interaction quality, Output quality, Physical environment quality) were not significant. A statistically significant difference was found between the variables of gender, weight, height, duration of exercise and service quality, program quality, and interaction quality. In addition, between the duration of membership and the quality of interaction; Significant differences were identified between the age variable and service quality, product quality, and physical environment quality. As a result, it became clear that it was necessary to determine the expectations of the participants and make the necessary changes as soon as possible in order to improve the quality of service in the sports center.