Gebelerde d vitamini eksikliği prevalansı ve d vitamini düzeyini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Yozgat ili örneği
Prevalence of vitamin d deficiency in pregnancy and determination of factors affecting vitamin d level: The example of Yozgat province
  1. Tez No: 789692
  2. Yazar: TUĞÇE ŞAHİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÖNDÜ BATKIN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, gebelerde D vitamini eksikliği prevalansını ve D vitamini düzeyini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kesitsel nitelikte olan araştırma, 09 Nisan 2021- 30 Eylül 2021 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne gebelik tanısı ile başvuran ve doktor tarafından D vitamini tetkiki istenen 350 gebe ile tamamlanmıştır. Çalışmanın verileri“Tanıtım ve Değerlendirme Formu”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Araştırmaya katılan gebelerin tanımlayıcı özelliklerinin istatistikleri frekans, yüzde değerleri ile sunulmuştur. Veri dağılımının normalliği Kolmogorov Smirnov Testi ve Shapiro Wilk Testi ile belirlenmiştir. Serum D vitamini düzeyleri normal dağılmadığından karşılaştırmalarda bağımsız iki grup ortalamalarında Mann Whitney U Testi, ikiden fazla bağımsız grup ortalamalarında ise Kruskall Wallis H Testi uygulanmıştır. Sürekli değişkenler ortalama, standart sapma, minimum ve maximum, ortanca ve çeyrekler arası dağılım aralığı değerleri olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the prevalence of vitamin D deficiency and the factors affecting vitamin D levels in pregnant women. The cross-sectional study was completed with 350 pregnant women who applied to the Yozgat Bozok University Research and Application Hospital Obstetrics and Gynecology Polyclinic with the diagnosis of pregnancy between 09 April 2021 and 30 September 2021 and were asked to have vitamin D tests by the doctor. The data of the study were collected by face-to-face interview technique using the“Introduction and Evaluation Form”. The statistics of the descriptive characteristics of the pregnant women participating in the study are presented with frequency and percentage values. Normality of data distribution was determined by Kolmogorov Smirnov Test and Shapiro Wilk Test. Since serum vitamin D levels were not normally distributed, the Mann Whitney U Test was used for the averages of two independent groups and the Kruskall Wallis H Test for the averages of more than two independent groups. Continuous variables are expressed as mean, standard deviation, minimum and maximum, median and interquartile range values.