Çocuk genetik hastalıkları polikliniğine son 10 yılda boy kısalığı öntanısı ile başvuran hastaların klinik ve laboratuvar özellikleri
Clinical and laboratory characteristics of patients presenting to the pediatric genetic diseases polyclinic with a prediagnosis of short stature in the last 10 years
  1. Tez No: 789708
  2. Yazar: SHABNAM BAGHIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ÖZLEM ŞİMŞEK KİPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Boy kısalığı, aynı cinsiyet, aynı kronolojik yaş ve ideal olarak aynı ırk-etnik gruptan çocuklar için ortalamanın 2 standart sapma (SS) veya daha fazla altında olanlara uygulanan bir terimdir. Boy kısalığı normalin bir varyantı olabileceği gibi, genetik, endokrinolojik veya sistemik hastalıkların sonucunda da olabilir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Genetik Hastalıkları Polikliniği'ne Ocak 2012 - Ocak 2022 tarihleri arasında boy kısalığı şikayeti ile yönlendirilen 740 hastanın prenatal, natal, postnatal, medikal ve cerrahi tedavi öyküleri, demografik özellikleri ve klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları retrospektif şekilde değerlendirilmiştir. Bu hastaların ilk değerlendirilmesinden sonra 565 hastanın boyunun -2 SSS altında olduğu görülmüştür. Bu hastalardan 263'ünün (%46,5) boyunun -3 SSS altında, 302'sinin (%53,5) ise -2 SSS ile -3 SSS arasında olduğu saptanmıştır. Boyu -2 SSS'nın altında olan 565 hastanın %64'ünün (n=361) kız ve %36'sının (n=204) erkek olduğu ve başvuru yaşı ortalamasının 104±57ay (8 yıl 8 ay ± 4 yıl 9 ay) olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Short stature is a term applied to children of the same sex, same chronological age, and ideally of the same racial-ethnic group who are 2 standard deviations (SD) or more below the mean. Short stature may be a variant of normal, or it may be the result of genetic, endocrinological or systemic diseases. In this study, prenatal, natal, postnatal, medical and surgical treatment histories, demographic characteristics and clinical, laboratory and radiological findings of 740 patients who were referred to Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital Pediatric Genetics Department outpatient clinic with the complaint of short stature between January 2012 and January 2022 were retrospectively evaluated. After the initial evaluation of these patients, it was observed that 565 patients were below -2 SDS. It was determined that 263 (46.5%) of these patients were below -3 SDS and 302 (53.5%) were between -2 SDS and -3 SDS. Among patients with height measurements