Mufarrec al-Kurub fi Ahbar Beni Eyyub tercümesi (Birinci cilt)
Translation of Mufarrec Al-Kurub fi Ahbar Beni Eyyub (Volume I.)
  1. Tez No: 789790
  2. Yazar: MAHMOUD IBRAHİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Mufarrec el-Kurub fi Ahbar Beni Eyyûb, Eyyûbi Devleti'nin kuruluşundan yıkılışına kadar tarihini ve olaylarını içeren bir kitap olup yazarı İbn Vasıl olarak bilinen Ebû Abdullah Muhammed bin Salem bin Nasrullah el-Mezanî el-Temimî el-Hamavî el-Şafiîdir. Eyyûbi Hanedanı sultanlarının haberlerini, faziletlerini ve menkıbelerini içermektedir. Bu kitap sadece Eyyûbi Devleti'nin bir dönemini ya da ilk yıllarını anlatan diğer kitaplardan farklı olarak Eyyûbi Devleti'nin tam ve eksiksiz tarihini kronolojik olarak aktaran nadide bir kitaptır. Eser, Eyyûbi soyunun nesebini Necmeddin Eyyûb ve kardeşi Esedüddîn Şîrkuhavî'yi anarak başlayıp 661 H. yılı olayları zikrederek bitmektedir. Bu kitabın bilinen yazılı nüshaları dört tanedir:
Özet (Çeviri)
“Mufarrec Al-Kurub fî Ahbar Beni Eyyub”is a book that contains the history and the events of the Ayyubid state from its establishment to its collapse. The author of this book, Abu Abdullah Mohammed bin Salem bin Nasrullah El- Mazni El-Tamimi Al-Hamvi Al-Shafii- known as Ibn Vasil- mentions the sultans of the Ayyubid Dynasty and their virtues. Unlike the other books that only include the history of the Ayyubid state and its early years, this book contains a complete history of the Ayyubid state and its events. The book starts mentioning the lineage of the Ayyubid family: Necmeddin Ayyub and his brother Eseddüd Din Şirkuva, and concludes by mentioning the events of the year 661 AH.