Tanatofobinin hemşirelerin iş doyumu ve bakım verici rolü üzerine olan etkisi
The effect of tanatophobia on nurses' job satisfaction and caregiver role
- Tez No: 789789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA DÜLGERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma tanatofobinin hemşirelerin iş doyumu ve bakım verici rolleri üzerine olan etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türde olan araştırma 1 Kasım 2021- 1 Şubat 2022 tarihleri arasında Manisa Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Evrenini 540 hemşire, örneklemini ise evreni bilinen örneklem yöntemi hesaplamasına göre 225 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Tanatofobi Ölçeği (TÖ), Minnesota İş Doyumu Ölçeği (MİDÖ), Hemşirelik Bakım Verici Rol Tutum Ölçeği (HBRTÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeklerin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda hemşirelerin Tanatofobi puan ortalaması yüksek düzeyde (31,973±10,213), iş doyumu puan ortalaması orta düzeyde (2,956±0,721), hemşirelik bakım verici rollerine ilişkin tutum toplam ortalaması 61,658±11,084 olarak saptanmıştır. Tanatofobi düzeyiyle, hemşirelik bakım verici rollerine ilişkin tutum toplam düzey ve hemşirenin danışmanlık rolüne ilişkin tutum alt ölçek düzeyi arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur (p0.05).Sonuç: Araştırma sonucunda hemşirelerin tanatofobi düzeylerinin hastalara verdikleri bakımı olumlu yönde etkilediği, korku düzeyleri arttıkça verdikleri hemşirelik bakım düzeylerinin de arttığı fakat iş doyumunun ölüm korkusunda etkilenmediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bakımdan hemşirelerin ölüm korkusunun belirli aralıklarla değerlendirilmesi ve ölüm farkındalığının oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was carried out to examine the effect of tanatophobia on nurses' job satisfaction and caregiver roles. Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted in Manisa City Hospital between November 1, 2021 and February 1, 2022. Its population consisted of 540 nurses, and its sample consisted of 225 nurses according to the known population sampling method calculation. Data were collected using Personal Information Form, Thanatophobia Scale (SA), Minnesota Job Satisfaction Scale (MIS), Nursing Caregiver Role Attitude Scale (HBRTS). The data were evaluated using the SPSS statistical program. Frequency and percentage analyzes were used to determine the descriptive characteristics of the nurses participating in the research, and mean and standard deviation statistics were used in the analysis of the scales. Results: As a result of the research, the mean of the nurses' Thanatophobia score was found to be high (31.973±10.213), the mean job satisfaction score was moderate (2.956±0.721), and the total mean of attitudes towards nursing caregiver roles was 61,658±11,084. A positive correlation was found between the level of tanatophobia and the total level of attitude towards nursing caregiver roles and the sub-scale of attitude towards the role of nurse counselor (p0.05). Conclusion: As a result of the research, it was concluded that the tanatophobia levels of the nurses affected the care they gave to the patients positively, the nursing care levels they gave increased as the fear levels increased, but the job satisfaction was not affected by the fear of death. . In this regard, nurses' fear of death should be evaluated periodically and death awareness should be created.