İnek, koyun, keçi ve eşek kolostrumunun a549 ve mcf-7 farklı kanser hücreleri üzerindeki antitümöral etkinliği
Antitumoral effectiveness of cow, sheep, goat and donkey colostrum on a549 and mcf-7 different cancer cells
- Tez No: 789852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ DURAK, PROF. DR. HÜSNÜ ŞAHAN GÜRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Kolostrum, yavrunun dünyaya geldiği ilk bir ay süresince anneden alacağı antikorları/immünoglobülinleri içeren doğal bileşiktir. Bu çalışma ile inek, koyun, keçi ve eşek gibi farklı türlerin kolostrumlarından elde edilen whey ve kazein proteinlerinin insan akciğer kanser hücresi (A549) ve meme kanser hücresi (MCF-7) üzerindeki etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kolostrumlar, whey ve kazein proteinleri olarak fraksiyonlarına ayrıldı. SDS-PAGE elektroforez ile bu proteinler belirlenip membran filtre ile steril edildi. Liyofilize edilen proteinlerin farklı konsantrasyonlarının antitümöral etkinlik düzeyleri hücreler üzerindeki MTT canlılık testi ile ölçülerek IC50 değerleri saptandı. Ayrıca kolostrumlardaki sitokin düzeyleri (IL-2, IL-6 ve TNF-α) ölçüldü. Bulgular: Kolostrumdaki whey ve kazein proteinlerinin 6400 µg/ml ile başlayıp azalan seri dilüsyonları 24, 48 ve 72 saatlik süreler boyunca A549 ve MCF-7 hücreleriyle inkübe edildi. İnek whey MCF-7 hücreleriyle inkübe edildiğinde, hücre canlılık oranı: %37,06; IC50 değeri 3.144 µg/ml olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
1.2. Abstract Aim: Colostrum is a natural compound containing antibodies/immunoglobulins that the offspring will receive from the mother during the first month of life. In this study, it was aimed to investigate the effectiveness of whey and casein proteins obtained from colostrum of different species such as cow, sheep, goat and donkey on human lung cancer cells (A549) and breast cancer cells (MCF7). Material and Method: Colostrums were fractionated into whey and casein proteins. These proteins were determined by SDS-PAGE electrophoresis and sterilized with a membrane filter. Antitumoral activity levels of different concentrations of lyophilized proteins were measured by MTT viability test on cells and IC50 values were determined. In addition, cytokine levels (IL-2, IL-6 and TNF-α) in colostrums were measured. Results: Serial dilutions of whey and casein proteins in colostrum starting with 6400 µg/ml were incubated with A549 and MCF-7 cells for 24, 48 and 72 hours. When cow whey proteins were incubated with MCF-7 cells, cell viability and IC50 values were determined as 37.06% and 3144 µg/ml, respectively. Cell viability and IC50 of donkey whey proteins after MCF-7 cell incubation were measured as 16.64% and 3424 µg/ML, respectively. In A549 cell incubation of sheep casein, cell viability was 29.38% and IC50 was 3612 µg/ml; while cell viability was 37% and IC50 was 3383 µg/ml in MCF-7 cell incubation of sheep casein. Conclusion: It was concluded that cow and donkey whey and sheep casein proteins have antiproliferative and anticarcinogenic effects on A549 and MCF-7 cancer cell lines.