Analysis of the effects of metal complexes of new schiff on xanthine oxidase activity
Yeni schiff'in metal komplekslerinin ksantan oksidaz aktivitesi üzerindeki etkilerinin analizi
- Tez No: 789851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ksantin oksidaz (XO), tüm memelilerin dokularında (bakterilerden insanlara kadar) bulunan çok yönlü bir flavoprotein enzimidir. Reaktif oksijen türleri (ROS) oluşturmak için enzim, molibden merkezinde (indirgeyici yarı reaksiyon) pürin substratlarının oksidatif hidroksilasyonunu katalize eder ve ardından flavin merkezinde (oksidatif yarı reaksiyon) O2'yi azaltır. Vücuttaki metabolitlerin dengesizliği birçok hastalığa veya en azından semptomlarına neden olur. Örneğin aşırı ürik asit gut hastalığına neden olabilir. XO'nun inhibisyonu, ürik asit seviyelerini düşürerek antihiperürisemik etkiye sahiptir. Allopurinol, gut tedavisinde kullanılan terapötik olarak etkili bir ksantin oksidaz inhibitörüdür. Hepatit, inflamasyon, iskemi-reperfüzyon, karsinogenez ve yaşlanma gibi patolojik durumlarda ksantin oksidaz kan düzeylerinin yükseldiği gerçeği kabul edilmektedir. Bu nedenle, bu enzimatik yolun inhibe edilmesi avantajlı olabilir. Bu derleme, enzimin yapısını ve etkisini, ilgili hastalık koşullarını ve yeni ksantin oksidaz inhibitörleri üretme girişimlerini anlamadaki son gelişmeleri özetleyecektir.
Özet (Çeviri)
Xanthine oxidase (XO) is a versatile flavoprotein enzyme found in all mammals' tissues (from bacteria to humans), to generate reactive oxygen species (ROS), the enzyme catalyzes the oxidative hydroxylation of purine substrates at the molybdenum centre (the reductive half-reaction) and then reduces O2 at the flavin centre (the oxidative half-reaction). An imbalance of metabolites in the body causes many illnesses, or at least their symptoms. Excess uric acid, for example, may cause gout. Inhibition of XO has an antihyperuricemic effect by lowering uric acid levels. Allopurinol is a therapeutically effective xanthine oxidase inhibitor used to treat gout. The fact that xanthine oxidase blood levels are elevated in pathological conditions such as hepatitis, inflammation, ischemia-reperfusion, carcinogenesis, and aging is well accepted. Thus, inhibiting this enzymatic pathway may be advantageous. This review will summarize recent advances in understanding the enzyme's structure and action, related disease conditions, and attempts to produce novel xanthine oxidase inhibitors.