Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü meşe meşcerelerinin biyokütle tablolarının düzenlenmesi
- Tez No: 78990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi ZONGULDAK ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ MEŞE MEŞCERELERNİN BİYOKÜTLE TABLOLARININ DÜZENLENMESİ Birsen DURKAYA Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Nedim SARAÇOĞLU Ocak 1998, 110 sayfa. Bu çalışmanın amacı, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü içerisindeki meşe meşcerelerinin tek ağaç ve hektardaki biyokütle miktarlarının tahmin edilmesidir. Yaş ve firın kurusu ağırlık tabloları için, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü sınırlan içerisinde 32 deneme alam seçilmiştir. Bu deneme alanları içinden de 32 deneme ağacı seçilmiş ve bu deneme ağaçlarının verilerinden yararlanılmıştır. Çeşitli olgunluk devrelerinde, yetişme ortamı ve sıklık sınıfındaki meşcerelerden 0.04 hektar (20 m x 20 m) büyüklüğünde deneme alanları alınmıştır. Deneme alanlarında ağaçların göğüs çaplan, boylan, ortalama taç çaplan ölçülmüştür. Her ıuÖZET (Devam ediyor) deneme alanında ortalama göğüs yüzeyine sahip olan ağaç deneme ağacı olarak seçilmiştir. Her deneme ağacının göğüs çapı, ağaç boyu, taç boyu, taç çapı, dalların sayısı, dalların ortalama çapı taç hacmi için ölçülmüştür. Ağacın bütün dallan kesilmiş, tacın alt, orta ve üst bölümlerindeki dallar ayrı ayrı kümelenmiştir. Yaprak taşıyan bütün dalcık ve yapraklar dallardan ayrılmıştır. Gövde dipten tepeye doğru 2.05 metrelik seksiyonlara ayrılmıştır. Her gövde kesitinin ortasından 5 cm kalınlığında örnek kesitler alınmıştır. Ağaç kesitlerinin, canlı ve kuru dalların ağırlıkları ve yaş yaprak ağırlığı ayrı ayrı tespit edilmiştir. Dalcık ve yaprak ağırlıkları birlikte saptanmıştır. Gövdeden alınan örnek kesitler, canlı dal ve yaprak örnekleri polyethylen torbalara konularak kuru ağırlıklarının tespiti için laboratuara götürülmüştür. Tüm bu işlemler sonucu aşağıdaki eşitlikler tespit olunmuştur. Tek ağacın gövde, dal ve yaprak yaş ağırlığı ile göğüs yüzeyi orta çapı arasındaki ilişkiyi en iyi yansıtan model; Log(YYA)i= a + b Log(dı>3)i (YYa)İ= i- ağacın gövdesinin, dalının, yaprağının yaş ağırlığı (Kg) (di,3)= Göğüs yüzeyi orta ağacının çapı (cm) Tüm ağaç için de aynı denklem en uygun sonucu vermiştir. Hektardaki gövde yaş ağırlığı-tüm ağacın yaş ağırlığı ile göğüs yüzeyi orta çapı arasındaki ilişkiyi en iyi yansıtan model; IVÖZET (Devam ediyor) L0g(YGYAha ;YTümYAha)i = a + b Log(dı>3)i (YGYAha)H- ağacın hektardaki gövde yaş ağırlığı (kg) Y-TümYAhaTüm ağacın hektardaki yaş ağırhğı (kg) (di,3)1= Göğüs yüzeyi orta ağacının çapı (cm) Tüm ağaç için de yukarıdaki denklem en uygun sonucu vermiştir. Hektardaki dal yaş ağırlığı-taç yaş ağırlığı ile göğüs yüzeyi orta ağacının çapı arasındaki ilişkiyi en iyi yansıtan model; (YDYAha;YTYAha)i= a + b(dl,3)i (YoYAhaW- ağacın hektardaki dal yaş ağırlığı (kg) (YxYAha)i= i- ağacın hektardaki taç yaş ağırlığı (kg) Hektardaki yaprak yaş ağırlığı ile göğüs yüzeyi orta ağacının çapı arasındaki ilişkiyi en iyi yansıtan model; (YYYAha)i= a+ bLog(dl.3); (YYYMa)i =i. ağacın hektardaki yaprak yaş ağırlığı (kg) Tek ağacın bileşenlerine ilişkin kuru ağırlık ile göğüs yüzeyi orta ağacının çapı arasındaki ilişkiyi en iyi yansıtan model; (YKA)i=a + b(d1.3)i (Yra)j : Tek ağacın herhangi bir bileşenine ilişkin firın kurusu ağırlık (Gövde, dal, yaprak, taç ve tüm ağaç) (Kg).ÖZET (Devam ediyor) Hektardaki değerlerin gövde ve tüm ağacın fırın kurusu ağırlıklarının belirlenmesinde kullanılan eşitlik aşağıda verilmiştir. Log (YGKAha;YTümKAha)i= a + b Log(dı.3)j (YGKAha)i: Hektardaki gövde fırın kuru ağırlığı (kg) (YTümKAha)i: Hektardaki tüm ağacın fırın kurusu ağırlığı (kg) Hektardaki değerlerin diğer bileşenlerin fırın kurusu ağırlıkları ile göğüs yüzeyi orta çapı arasındaki ilişkiyi ise şu formül en iyi şekilde yansıtmıştır. (YKAha)i=a + b(dı.3)i (YKAha)i= Hektardaki bileşenlerin kuru ağırlığı (Dal, yaprak ve taç) (kg) Bu eşitlikler kullanılarak hektarda ve tek ağaçta yaş ve fırın kurusu ağırlık tabloları gerçekleştirilmiştir. Anahtar Sözcükler : Biyokütle, Meşe, ağırlık tablosu Bilim Kodu : 502.03.02 VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc.Thesis CONSTRUCTION OF BIOMASS TABLES OF QUERCUS IN ZONGULDAK FOREST REGION ADMINISTRATION Birsen DURKAYA Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forestry Engineering Thesis Advisor: Doç. Dr. Nedim SARAÇO?LU January 1998, 110 pages. The object of this study is to estimate the biomass per a single tree and hektare for Quercus ssp. Fresh and dry weight tables are constructed by means of the material collected from 32 sample trees chosen in 32 trial areas in the Zonguldak Forest Region Administration. The size of the established saple plots was 0.04 hectare (20 m x 20 m) in sands of various maturity stages and density classes. In those fields all trees were measured for their height, dbh and avarage crown diameter. VllABSTRACT (Continued) for their height, dbh and avarage crown diameter. A tree with an avarage basal area has been selected as the sample tree in each trial plot. Again for each 32 sample tree, these were measured; dbh, height, crown (height, diameter, volume), number of branches. Then all the branches of trees were cut to be used in other measurements. The main stems were cut from bottom to top for sections with 2.05 m thichness. Sample disks with 5 cm thickness were taken from the middle of all stem sections. Green mass of the branches; live and dead, were taken and recorded. Sample of stem disks, saples of live branches, samples of twigs and leaves were collected. All the samples were put in polyethylene bags and brought to the laboratory for further measurements. Following equations are used to estimate fresh weight of a single tree components and per hectare. For single tree; Log(YYA)i= a + bLog(di.3)i (Yya)j= Fresh weight of tree components (stem, branches, leaf, crown) and whole tree (Kg). di.3= Diameter of avarege basal area of tree (cm). VUlABSTRACT (Continued) For hectare; Log(YGYAha;YTümYAha)i = a + bLog(di.3)i (YGYAha)i= Fresh weight of stem (Kg). (YTümYAha)i= Fresh weight of whole tree (Kg). (YoYAha;YTYAha)i = a + b(du)i (YDYAha)i= Fresh weight of branches (Kg). (YTYAha)^ Fresh weight of crown (Kg). (YvYAha)i= a + b Log (di.3)j (YYYAha)i= Fresh weight of leaves (Kg). Following equation is used to estimate owen-dry weight of a single tree components and per hectare. For single tree; (YKA)i=a + b(di.3)i (Yka)i= Owen weight of tree components (stem, branches, leaf, crown) and whole tree (Kg). For hectare; Log(YGKAha;YTumkAha)i = a + bLog(di.3)i (YGkAha)i=Owen weight of stem (Kg). IXABSTRACT (Continued) (YTümkAha)i= Owen weight of whole tree (Kg). (YKAha)i=a + b(di.3)j (YKAha)i= Owen weight of tree components ( branches, leaf, crown) (Kg). By using these equations, the tables for fresh and dry weight for a single tree and per hectare have been estimated. Key words : Biomass, Quercus, weight table. Science Code: 502.03.02