Bolu Ormanları'nda bulunan Farmica rufa L. grubu karıncalarının yaşam biçimleri ve transplantasyon olanakları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 78991
  2. Yazar: METİN SERİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi BOLU ORMANLARINDA BULUNAN Formica rufa L. GRUBU KARINCALARIN YAŞAM BİÇİMLERİ ve TRANSPLANTASYON OLANAKLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Metin SERİN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Üniversitesi Orman Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Doç.Dr. Oktay ÖZKAZANÇ Şubat 1998, 84 sayfa Bu çalışma Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü'ne bağlı Şerif Yüksel Araştırma Ormanı' ndaki Formica rufa L. (kırmızı orman karıncası) yuvaları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma konusu olan Formica rufa L., Şerif Yüksel Araştırma Ormanı'nda doğal bir yayılış göstermektedir. Bu doğal yayılışı içerisinde, besin aramak için yuvadan 60 m uzaklaşabilen Formica rufa L.'nın avlanma sahası yaklaşık 1 hektardır. mÖZET (devam ediyor) Formica rufa L.'nin bu özellikleri de gözönünde bulundurularak, örnekleme yön temi basit rastgele örnekleme kuramına uygun olarak düzenlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı alanda Formica rufa L. yuvalarının miktarı, yuva tabanı çevresi ve yuva yüksekliğiyle birlikte belirlenmek istenmiştir. Ayrıca yuvaların bakı, eğim, kapalılık, diri örtü, reliyef ve yükselti faktörleri ile ilişkisi incelenmiştir. İstatik yöntemlerden korelasyon hesapları kullanılarak Şerif Yüksel Araştırma Ormanı'nda Formica rufa L.'nin, bakının güney, kapalılığın gevşek, diri örtünün az yoğun, yükseltinin 1545 m ile 1595 m ve eğimin %5-20 arasında olduğu yer lerde daha çok bulunabileceği belirlenmiştir. Tine, Şerif Yüksel Araştırma Ormanı'nda 3900 adet yuvanın olabileceği de tahmin edilmiştir. PAVAN'ın 1979'da yaptığı bir çalışma esas alınarak yapılan hesaplamada, Şerif Yüksel Ormanı'ndaki 3900 adet Formica rufa L. yuvasının, 1 yıl içerisinde 56,2 ton böcek tüketebileceği ortaya konulmuştur. Bu çalışma ile, Şerif Yüksel Ormanı'ndan başka bir yere yapılacak Formica rufa L. transplantasyonuna esas olacak yerleştirme yeri özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Formica rufa, Transplantasyon, Biyolojik Kontrol Bilim Kodu : 502.02.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis STUDIES ON THE LIFE TYPE AND THE TRANSPLANTATION POSSIBILITIES OF THE GROUP OF Fornüca rufa L. IN BOLU FORESTS Metin SERİN Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forest Engineering Thesis Adviser : Assist Prof. Dr. Oktay ÖZKAZANÇ February 1998, 84 pages This study was carried out in Şerif Yüksel Research Forest belong to the Western Blacksea Forestry Research Institute, on the nests of Formica rufa L. (wood ants). Formica rufa L. which is our research subject, has a natural spreading in Research Forest. In their habitats they can leave around 60m from the nest, to find food. So, their hunting area is nearly 1 hectare. In the study area, the simple model was choosen as a sampling method with respect to their special features as mentioned above. Nest density, nest height, nest base perimeter measurements were determined. Also, the correlation between nests andABSTRACT (continued) other site factors which are exposure, sloping, canopy closure, ground flora, ground shape and altitude, were analyzed. The statistical results and our observations showed that, Formica rufa L. nests mostly were found places which are in south exposure, under thin canopy closure, between 1545-1595m altitudes, and where have 5-20% sloping and less living flora. It is supposed that around 3900 nests can present in Şerif Yüksel Research Forest. According to the study which was carried out by Pavan (1979), this nest amount (3900 number) of Formica rufa L. in Research Forest can consume 56.2 ton insects in one year. The purpose of our research that is determining the habitation characteristics for transplantation of Formica rufa L. from Şerif Yüksel Research Forest to another place. Key Words : Formica rufa, transplantation, biological control Scientific Code : 502.02.01 VI