Proses kaynaklı yağ buharı emisyonlarının ölçümüne yönelik metod geliştirilmesi: Tekstil endüstrisi örneği
Development of method for measuring oil vapor emissions from process soruces: Textile industry case
- Tez No: 789905
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN SIDDIK CİNDORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tekstil sektöründe özellikle polyester işleyen (Fikse, apre, ısıl işlemler) tesislerden önemli miktarda yağ buharı emisyonu oluşmaktadır. Polyester iplik üretimi sırasında ağırlıkça %3 ile %11 arasında eğirme yağı kullanılmaktadır. Tekstil bacalarından Bursa atmosferine yılda toplam 9.592,45 ton yağın, yağ buharı emisyonu olarak deşarj edildiği tespit edilmiştir. Tekstil ramöz makinalarında gerçekleştirilen ısıl işlemler sırasında bacalardan atılan yağ buharının konsantrasyonlarının tespitine yönelik ölçüm yönteminin bulunmaması, bacaların nasıl bir yaklaşım ile kontrol altına alınması gerektiği kararlaştırılamamıştır. Bu çalışmada geliştirilen yöntem ile yüksek sıcaklığa sahip yağ buharı emisyonlarının hem partikül fazda hem de gaz fazdaki konsantrasyonları tespit edilebilmiştir. Yöntemin uygulama çalışmaları tamamlandıktan sonra TÜRKAK tarafından akreditasyonu gerçekleştirilmiştir. Yöntem ile Bursa sektöründeki 65 adet fabrikada 144 ramöz bacasında ölçüm yapılmıştır. Ölçümlerde kullanılan kumaş türlerini Polyester, Pamuk, Likra ve Viskon olarak sıralayabiliriz. En yüksek sıcaklık ise 225 oC'dir. Yağ buharı konsantrasyonlarında en düşük ölçüm değerinin 0,14 mg/Nm3, en yüksek ölçüm değeri 938,07 mg/Nm3, ortalama konsantrasyon değerinin 57 mg/Nm3'tür.
Özet (Çeviri)
In the textile sector, a significant amount of oil vapor emission occurs especially from the facilities that process polyester (fixing, finishing, heatin processes). During the production of polyester yarn, spinning oil is used between %3 and %11 by weight. It has been determined that a total of a 9,549,2 tons of oil discahrged annually form the textile chimneys to the Bursa atmosphere as oil vapor emission. The lack of a measurement method for the determination of the concentration of oil vapor discharged from the chimneys during the heat treatments carried out in the textile stenter machines, and it has not been decided how the chimneys should be controlled. With the method developed in this study, the concentrations of high temperature oil vapor emissions in both the particulate phase and the gas phase could be determined. After the implementation of the method was completed, it was accreditted by TÜRKAK. With the method, measurements were made in 144 stenter chimneys in 65 in factories in Bursa sector. The highest temperature is 225 oC. In oil vapor concentrations, the lowest measurement value is 0,14 mg/Nm3, the highest measurement value is 938.07 mg/Nm3, the avarage concentration value is 57 mg/Nm3.