Genç ceviz ağaçlarının şekil terbiyesinde farklı budama yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different pruning methods in training of young walnut trees
- Tez No: 789904
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, Juglans regia L. tohum anacı üzerine aşılı Fernor ceviz bahçesinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı Fernor çeşidine ait genç ağaçlarda minimum budama ve budamama yönetimlerinin ağaçların gelişim gücü, verim, su kullanım etkinliği ve meyve kalitesi üzerine etkilerini belirlemektir. 2022 yılı verilerine göre sürgün uzunluğu, taç uzunluğu, ağaç boyu, verim, randıman ve iç ağırlığı özelliklerinde budama yönetimleri arasında istatistiksel olarak önemli fark belirlenmiştir. İki yıllık kümülatif verim değeri minimum budama yönetiminde 6 036.68 g olarak, budamama yönetiminde ise 9 865.87 g bulunmuştur. Budamama ve minimum budama yönetimlerinin gün ortası gövde su potansiyeli ortalama değerleri (MPa) sırası ile 7.5 ve 7.65 olarak bulunmuştur. Budamama yönetimi ile minimum budama yönetimi arasında önemli verim farkının olduğunu dikkate aldığımızda budamama yönetiminde su kullanım etkinliğinin daha verimli olduğu gözlenmiştir. Su noksanlığı ve yetersiz gübreleme budamama yönetimiyle birleşirse ağaçların gelişiminde verim ve meyve kalitesinde önemli kayıplar olabilir. Bu bağlamda budamama yönetimi, ağaç gelişimi verim ve meyve kalitesini etkileyecek diğer faktörlerle birlikte ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Fernor walnut orchard grafted on Juglans regia L. seedling rootstock. The aim of the study is to determine the effects of minimally pruning and no pruning on young trees of Fernor cultivar, on tree growth, yield, water use efficiency and fruit quality. According to the data of 2022, a statistically significant difference was found between minimally pruning and no pruning in terms of shoot length, crown length, tree height, yield and kernel weight. The two-year cumulative yield value was found to be 6036.68 g in minimally pruning and 9865.87 g in no pruning. Midday trunk water potential average values (MPa) of no pruning and minimally pruning were found to be 7.5 and 7.65, respectively. Considering that there is a significant difference in yield between no pruning and minimally pruning, it has been observed that water use efficiency is higher in no pruning. If water deficiency and insufficient fertilization are combined with no pruning, there can be significant losses in tree growth, yield and fruit quality. In this context no pruning should be considered together with other factors that will affect tree growth, yield and fruit quality.