Kentsel alanlarda uygulanan geleneksel ve sürdürülebilir yağmur suyu yönetim modellerinin karşılaştırılması
Comparison of traditional and sustainable rainwater management models applied in urban areas
  1. Tez No: 789964
  2. Yazar: ÖZGE NUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sanayi Devrimi ile birlikte başlayan hızlı kentleşme iklim değişikliğinin insan kaynaklı etkilerinin en önemlisidir. Hızlı ve plansız kentleşme doğal alanların ve özellikle su kaynaklarının hızla azalmasına ve kirlenmesine sebep olmaktadır. Bu bağlamda her türlü su kaynağının doğru ve etkin kullanımı önem kazanmaktadır. Su yönetimi, su hasadı ve yağmur suyunun kullanımı bu etkiler sonucu ortaya çıkmıştır. Kentsel alanlarda geçirimsiz yüzeylerin artması yüzeysel akışın artmasına ve yağmur suyunun kullanılmadan kentlerden uzaklaştırılmasına sebep olmuştur. Bu kapsamda yağmur suyu yönetiminin sağlanması bağlamında birçok yöntem geliştirilmiştir. Kentsel alanlarda geleneksel ve sürdürülebilir yağmur suyu yönetim modellerinin kullanımı birçok faktöre bağlıdır. Bu tez kapsamında kentsel alanlarda uygulanan geleneksel ve sürdürülebilir yağmur suyu yönetim modellerinden bahsedilmiştir. Geleneksel yağmur suyu yönetim modellerinin asıl amacı yağmur suyunun hiçbir işleme maruz kalmadan mazgallar veya yağmur suyu drenaj kanalları vasıtasıyla kanalizasyon sistemine aktarılıp alıcı ortama aktarılmasıdır. Sürdürülebilir yağmur suyu yönetim modelleri doğayı taklit etmeyi esas alan, yağmur suyunun bitkiler yardımıyla filtreleyerek yeraltı kaynaklarına veya alıcı ortama aktarıp su döngüsünün bozulmamasını amaçlayan sistemlerdir. Çalışmanın devamında geleneksel ve sürdürülebilir yağmur suyu yönetim modelleri karşılaştırılarak stratejiler üretilmiştir. Sonuç olarak; yağmur suyu yönetim modellerinin kentsel alanlarda bir arada uygulanmasının mevcut alan kullanımları için en doğru yöntem olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization that started with the industrial revolution is the most important human-induced effects of climate change. Rapid and unplanned urbanization causes rapid degradation and pollution of natural areas and most importantly, water resources. Thus, the correct and effective utilization of all kinds of water resources gained importance. Water management, water harvest and utilization of rainwater resulted from these effects. The increase in impermeable surfaces in urban areas caused increase in superficial flow and unused removal of rainwater from towns. Thus, many methods have been developed in the context of rainwater management. Utilization of the traditional and sustainable rainwater management models in urban areas depends on many factors. In this thesis, traditional and sustainable rainwater management models applied in urban areas have been mentioned. The main purpose of traditional rainwater management models, transferring the rainwater to the receiving environment through the sewer system by means of gratings or rainwater drainage channels without being subjected to any treatment. Sustainable rainwater management models are systems based on imitating nature, filtering rainwater with the help of plants, transferring it to the underground resources or the receiving environment and not disrupting the water cycle. In the continuation of the research, strategies were produced by comparing traditional and sustainable rainwater management models. As a result, it has been determined that the application of rainwater management models together in urban areas is the most accurate method for existing land uses.