Sağlık çalışanlarının risk alma davranışını etkileyen faktörler
Factors affecting the risk-taking behaviors of healthcare professionals
  1. Tez No: 789969
  2. Yazar: KÜBRA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURULLAH KURUTKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sağlık sektörü hizmet alanı gereği birçok risk faktörünü içerir. Çalışanların riskle olan temaslarını arttıran bu durum nedeni ile iş kazaları ve meslek hastalıkları önemli bir sağlık sorununu oluşturmaktadır. Bu bağlamda sağlık sektörü çalışanlarının risk alma davranışını anlamak bu tür sorunların giderilmesi önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada amaç, sağlık sektöründe çalışanların risk alma davranışlarını etkileyen faktörleri incelemektir. Çalışma kapsamında sağlık çalışanlarının risk alma davranışları, çalışanlara ait bireysel faktörler (riske yönelik tutum, bilişsel önyargı ve risk algısı), organizasyonel faktörler (güvenlik iklimi, iş stresi ve güvenlik eğitimi) ve işyeri faktörleri (çalışma koşulları ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı) başlıklarında ele alınan ölçek 379 çalışana uygulanmıştır. Çalışanlara ait bireysel, organizasyonel ve işyeri faktörleri ile risk alma davranışı arasındaki ilişkiyi belirlemek için 7 hipotez oluşturulmuştur. Oluşturulan bu 7 hipotezi tanımlayan bir araştırma modeli geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, bilişsel önyargı ve Kişisel Koruyucu Ekipman Tetikleyicileri boyutunun risk alma davranışı üzerinde doğrudan bir etkisi olmadığı, diğer boyutların ise risk alma davranışını etkilediği bulunmuştur. Bu çalışma, sektör yöneticilerine ve karar vericilere işletmelerde iş güvenliği performanslarının iyileştirilmesi için ne tür bir yol izlenmesi gerektiği noktasında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The health sector includes many risk factors due to its service area. Due to this situation, which increases the contact of employees with risk, occupational accidents and occupational diseases constitute an important health problem. In this context, it is important to understand the risk-taking behavior of health sector workers and to eliminate such problems. The aim of this study is to examine the factors that affect the risk-taking behaviors of employees in the health sector. Within the scope of the study, the risk-taking behaviors of health workers are discussed under the headings of individual factors (attitude towards risk, cognitive bias and risk perception), organizational factors (safety climate, work stress and safety training), and workplace factors (working conditions and use of personal protective equipment). The scale taken was applied to 379 employees. To determine the relationship between individual, organizational and workplace factors of employees and risk-taking behavior, 7 hypotheses were created. A research model has been developed that defines these 7 hypotheses. In line with the findings, it was found that cognitive bias and Personal Protective Equipment Triggers dimensions do not have a direct effect on risk taking behavior, while other dimensions affect risk taking behavior. This study can help sector managers and decision makers in what kind of way should be followed to improve occupational safety performance in enterprises.