Kadınların doğumdan sonra kontraseptif yöntem kullanma durumları ve etkileyen faktörler
Contraceptive use in women during postpartum period and affecting factors
  1. Tez No: 581558
  2. Yazar: FATMA KARACALAR BİNİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Planning, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Doğumdan sonra uygun zamanda etkili yöntemlerle gebelikten korunmaya başlamak; istenmeyen gebeliklerin, istemli düşüklerin, sık ve çok doğumların azalmasını sağlayarak hem anne hem de bebek sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Bu araştırma doğum sonrası dönemde kadınların kontraseptif yöntem kullanma durumu ve buna etki eden faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Sivas Numune hastanesinin doğum sonu kliniklerinde yapılmıştır. Belirtilen hastanede doğum yapan kadınlar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Örneklem sayısı %95 güvenirlik ve %5 hata payı ile 360 kadın olarak belirlenmiştir. Kadınlar doğum sonu üçüncü ve altıncı aylarda arandığında ulaşamama ihtimali düşünülerek bu sayı %10 oranında arttırılarak 396 kadın örnekleme alınmıştır. Veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen Kişisel Özellikler Formu, Doğum Sonrası Üçüncü Ayda Kontraseptif Yöntem Kullanım Durumunu Belirleme Formu ve Doğum Sonrası Altıncı Ayda Kontraseptif Yöntem Kullanım Durumunu Belirleme Formu aracılığı ile toplanmıştır. Kişisel Özellikler Formu doğumdan sonra kadınlar hastaneden taburcu olmadan hemen önce yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Doğumdan üç ay sonra kadınlar telefonla aranarak Doğum Sonrası Üçüncü Ayda Kontraseptif Yöntem Kullanım Durumunu Belirleme Formu, altıncı aydaki görüşmede ise Doğum Sonrası Altıncı Ayda Kontraseptif Yöntem Kullanım Durumunu Belirleme Formu uygulanmıştır. Veriler SPSS 22 programında değerlendirilmiş, istatistiksel analizinde ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
To start contraception with effective methods at the appropriate time after birth will decrease the number of unintended pregnancies, abortions, frequent and multiple births and thus will have a positive effect on both the mother's and baby's health. This descriptive study was conducted in order to determine contraceptive use in women in the postpartum period and the factors affecting it. The study was conducted in the postpartum clinics of Sivas Numune Hospital. The women who gave birth in the aforementioned hospital comprised the study population. The minimum sample size was calculated as 360 using the 95% level of confidence with a 5% margin of error. Considering the fact that some women might not be contacted in the postpartum 3rd and 6th months, this number was increased by 10% and the study sample included 396 women. The study data were collected using the Personal Characteristics Form, Contraceptive Use at 3 Months Postpartum Form and Contraceptive Use at 6 Months Postpartum Form developed by the researchers. Personal Characteristics Form The form was administered through face-to-face interviews just before the women were discharged from the hospital after birth. The women were contacted by phone at 3 months and 6 months after birth, and the Contraceptive Use at 3 Months Postpartum Form and Contraceptive Use at 6 Months Postpartum Form were administered respectively. The data obtained were analyzed in the SPSS 22.0, and the chi-square test was used for the statistical analysis. P value of