Toplam kalite yönetiminin bit tekstil işletmesine uygulanmasını sağlayacak yönetimin geliştirilmesi
- Tez No: 79004
- Danışmanlar: PROF. DR. H. RIFAT ALPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Günümüzün globalleşen rekabet ortamında firmaların ayakta kalabilmesi için kaliteye önem vermeleri şarttır. Kalitede mükem melliğe ulaşmanın yolu ise Toplam Kalite Yönetimidir. Bu tezde bir tekstil işletmesine toplam kalite yönetiminin uygulanabilmesi için yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Toplam Kalite Yönetim ortamının nasıl oluşturulacağı, bu yeni yönetim anlayışının temel odakları ve Toplam Kalite Yönetim anlayışına ulaşmak için kullanılabilecek ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi, Tüsiad KalDer İş Mükemmelliği Modeli, çeşitli teknikler anlatılmış ve bazı tekstil firmalarının Toplam Kalite Yönetimini uygulama şekillerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT. The firms should be aware of the importance of Quality in order to survive in today's globallizating competition conditions. And the way that leads to the excellence in quality is the Total Quality Management (TQM). It is aimed to improve a method to apply TQM to a textile company by this study. It is explained, how to establish TQM environment, what the main focuses of this new management style are and some techniques and ISO 9000 Quality Assurance System, Tusiad, Kalder Business Excellence Model, those can be used to achieve TQM concept and some samples of TQM applications from different textile companies are presented in this study.