Toplam kalite yönetiminin askeri birliklerde uygulanabilirliğinin araştırılması ve bir askeri birlikte toplam kalite yönetimi sistemine geçiş
The Searching of implementibility of total quality management in the military forces and passing to total quality management of a military force
  1. Tez No: 134915
  2. Yazar: HADİ BÜYÜKKAYTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELEN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Hadi BÜYÜKKAYT AN Yüksek Lisans Tezi, İşletme Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Selen DOĞAN Haziran 2003 Hiç bir işletme, çevresindeki ve örgüt içindeki değişimi göz ardı ederek hedeflerine ulaşamamıştır. Değişim kaçınılmaz olarak, özellikle artan bir hızla yüzyılımızın başından beri bütün sistemleri etkilemiştir. Kimi sistemler değişimin bir parçası olmuştur, kimileri ise değişime direnemeyerek yok olup gitmiştir. Yönetim bilimlerinde gerçekleşen gelişmelerin hepsi paradigmadan kaynaklanmaktadır; bulunduğumuz çevrede raMplerimize göre iyi bir yerdeyiz, ama gelecekte nasıl daha mükemmel olabiliriz? Nasıl sorusuna cevap olarak çıkan olgularla entegre olanlar kendi geleceklerini yönlendirmişlerdir. Türk Silahlı Küvetleri de kuruluşundan bugüne kadar geçen süreç içerisinde, bir çok konuda değişimin öncülüğünü yapmıştır. Sosyo-teknik sistemlerden oluşan Silahlı Kuvvetleri yönetecek subaylara Sistem Mühendisliği lisans eğitimi verilmesi, liderliğin önemi konusunda yapılan bütün çalışmalar, ve diğer gelişmeler hep dün ve bugünle yetinmeyip geleceği yaratmak gelecekte en iyi olmak için gösterilen çabalardır. Atatürkçü düşünce sisterrıinin iç dinamiği olan inkılapçılık ilkesi de bunu yani sürekli gelişim ve değişimi gerektirmektedir. Bu yaklaşımdan hareketle, verirnliliği arttırmak, bugün ve gelecekte verilecek görevleri en iyi şekilde yerine getirmek için neler yapılması gerektiği konusunda gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Tabur, alt sistemlerden oluşan, devamlı çevresinden etkilenen dinamik bir sistemdir. Çeşitli özellikte girdilerle, ürün ve hizmet niteliği taşıyan çıktılar sağlayarak çevresiyle devamlı iletişim ve etkileşim halindedir. Girdilerin çıktı haline getirilmesi, sistemin kendi dönüşüm süreçleri ile gerçekleşirken, düzeltme ve kontrol işlevini gören geri besleme mekanizmaları vardır. İnsan, Silah, araç, malzeme, teknoloji, yer, para ve zaman girdileri; eğitim, balom, yönetim süreçlerinden geçerek, personel, silah, araç ve malzeme adıyla çıktı olarak karşımıza çıkmaktadır. XIIIÇalışmada; önce tüm yönleriyle Toplam Kalite Yönetimi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin TKY'ne bakışım, TSK'deki Komutan, ast rütbeliler ile erbaş ve erlerin TKY içinde alacakları rol incelenmiştir. TKY' ne geçiş yapacak askeri bir birliğin izleyeceği yol belirlenmeye çalışılmıştır. TKY felsefesini gerçekleştirmek için iyi bir tanıtım ve eğitim programı uygulandı. Tabur öğrenen bir örgüt haline getirmeye çalışıldı. Tabur ruhunu korumak ve ona paylaşılan değerler katmakla Taburun temeli oluşmuştu. Zaten güçlü bir kurum kültürünün özelliklerine sahip olan, Jandarma Taburu diğerlerinden farklıydı; çünkü kendine özgü sistem prosedürleri ve iletişim modeli vardı. Kararlı bir şekilde göreve hedeflenerek bunu azimle gerçekleştirmeye çalışıldı. İfade etmeye bile gerek kalmadan farklılığımız anlaşılmaya başlandı. Biraz gecikmiş de olsa, Türkiye'nin Güney Doğusunda Irak Sınırında Askerlik mesleğinin temel değerlerine sahip, vizyonunu paylaşan, misyonunu her ortam ve şartta yerine getirmeye çalışan, TKY uygulamasıyla ast, üst ve komşu birliklere örnek olan ve model teşkil eden bir Jandarma Sınır Taburu var. Bu çalışmada; 6. J.Sınır Tabur Komutanlığında uygulamaya başlanan, TKY'nin TSK'nin her birlik ve kurumunda rahatlıkla uygulanabileceğini, TSK'nin sisteminin TKY'ni uygulamaya müsait bir alt yapıya sahip olduğunu anlatmaya çalışılmaktadır. XTV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT None of the organizations, can reach its targets without looking for tile variations in and around their own system. The varition inevitably affects all systems with an increasing amount from the begining of the this age. Same of the systems are the parts of this variation. All the developments that accour in the management sciences are paradigm; we are better than our competitors but how can we be perfect in the future. We must find the answer to where we are, how we can be the best companing without rivels. The ones who integrated with phenomenas which found out the question of“how”, route their future. Turkish Airmed Forces leads the most of the varitions from the timeperiod passed from its first establishment To give the systems are the education to the officers those will manage the Turkish Airmed Forces which is based on socio- technique systems, all the works for the importance of the leadership and all other developments are not be contented with yesterday and to day for creating the future trying to be the best in the future. The intra dynamics of Atatttrk's mind system. These developments and variations are necessary for the revolutions that is for do we started thinking on what we have to Affording from this moment, improving the productivity to carry out the distress to day and in the five with or best. Dotations is a dynamic system that consists of subsystems and being affected continuously from its environment. It brings outputs and property with several inputs with their different properties, and continuously has communications and interactions with its environment. The process of converting inputs to outputs carryied out with transformation part of the system which has correction and feedback control mechanizm. Human, weapon vehicle, material, techadup, displacement, money and time inputs are passed by the help of the maintenance, management process and convert to human resources, weapon vehicle and material outputs Turkish Airmed Forces. In my study, first all of I examine the view of the all to the Turkish Airmed Forces with all the directions of total quality management and incestrigate the XVofficers' noncoms and private roles in the total quality management. I tried to determine the way for a military base to the total quality management. At the first days at to be a member of it 6th. Gendarme Border Botation Commandership that I was first appointed on 2nd. of August, 2001 and proud is located in Sunak City, Uludere Country and Senoba Village. I heard positive and encouragable words with whom I talked about to total quality management, when I first told to my commander that, delagating the passing procers to the total quality manegment is a loss, I was given instivetions from them. Our first meeting in the five to the passing process to total quality management or first decisions and three examples at, or improvement ring applicements are on the 3rd. Part of my study. We apply a good introduction and education programme to realize the total quality management philosophy. We tried to make the Bottation as a learning organization. The bottation's foundation is started to be formed with conserving the Bottation' s spirit and adding sharping properties, we already has got properties of a strong assocation's culture. As a gendarme botation. We are different, because we have our original systems, procedure and communication model. We determined and worked hard to create total quality management Without my explanation, our difference was started to be understood. May be a little bit later but, there is a Gendarme Border botation on south part of Turkey by the border of Iraq that has all the properties of humanship, military mind and an example to others and neighbour military forces with its total quality management applications. In my study, I tried to explain the total quality management was already being applied to our botation and can be also applied to the all parts of Turkish Airmed Forces, and also Turkish Airmed Forces a suitable structive for this arm. XVI