Aracın yük takibi ve elektronik sisteminin geliştirilmesi
Development of the vehicle's load tracking and electronic system
- Tez No: 790040
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Son zamanlarda imalat endüstrisinin hızlı büyümesi ile malzeme taşıyan araçlar (Kamyon, çekici, yükleyici, vb.) için hızlı gelişme ve ilerlemeler sağlamaktadır. Örneğin kereste, atık, madencilik ve inşaat gibi farklı sanayi sektörleri için taşımacılık yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sektörler malzeme taşıma ekipmanlarını ve makinelerini kullandığında karşılaşılan yaygın sorunlar kapasitenin altında yükleme, aşırı yükleme, yüklemenin zaman kaybı yaratması, yasal limitler üzerinde yükleme nedeniyle karşılaşılan trafik cezaları gibi durumlar oluşmaktadır. Bu sorunları çözebilmek için bu tez kapsamında gerçek-zamanlı bir yük takip sistemi tasarlanmaktadır. Bu sistem kereste, atık, genel kamyon taşımacılığı ve madencilik gibi çoğu endüstri sektörüne taşımacılık alanında fayda sağlayacak bir sistemdir. Yük takip sisteminin bazı temel özellikleri düşük işletme maliyeti, yükleme süresini azaltılması, yasal sınırlar içinde maksimum taşıma kapasitesinin sağlanması, aşırı yüklemenin ve trafik cezalarının ortadan kaldırılmasıdır. Aynı zamanda dengesiz yükleme nedeniyle araçların devrilme tehlikesi önlenmektedir. Tez kapsamında her türlü kamyonlara veya araclara uyarlanabilir bir sistem hedeflenmektedir. Bu sistem yüklemeyi en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olurken maliyetleri düşürecek ve bu sayede kazanç sağlayarak aynı zamanda aşırı yükleme cezalarından kaçınma sağlamaktadır. Araçlar aşırı yük taşıdığında bu sistem olmadan tehlikeli bir durum söz konusu olduğundan aynı zamanda şoförler stres yaşamaktadır. Tez kapsamında geliştirilecek sistem sayesinde gerçek zamanlı yük takibi sağlanarak araçlar yükünün anlık ve sürekli görüntülenmesi sağlanmaktadır. Sistem, araçlar platformunun altına monte edilen sensörler tarafından gerçekleştirilmekte olup, sensörlerden alınan verilerin işlenmesiyle gerçek ağırlık ekranda gösterilmektedir. Ölçüm sisteminin doğruluğunu belirlemek için kontrollü koşullar altında doğrulama çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca, kuvvetli rüzgar gibi çevre şartları ve yol koşulları gibi araçları etkileyecek/sallayacak şekilde oluşan gürültü/ titreme gibi etkenler de dikkate alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recently with the rapid growth of the manufacturing industry, it provides rapid development and progress for material carrying vehicles (Truck, tractor, loader, etc.). Transport is widely used for different industrial sectors, for example timber, waste, mining and construction. Common problems encountered when these sectors use material handling equipment and machinery include under-capacity loading, overloading, time-consuming loading, traffic fines due to loading above legal limits. In order to solve these problems, a real-time load tracking system is designed within the scope of this thesis. This system is a system that will benefit most industry sectors in transportation, such as timber, waste, general trucking and mining. Some of the main features of the load tracking system are low operating cost, reduction of loading time, maximum carrying capacity within legal limits, and elimination of overloading and traffic fines. At the same time, the danger of tipping over of vehicles due to unbalanced loading is prevented. Within the scope of the thesis, a system that can be adapted to all kinds of trucks or vehicles is aimed. This system will help to maximize loading while reducing costs, thus providing profit and avoidance of overloading penalties at the same time. Drivers also experience stress, as there is a dangerous situation without this system when vehicles carry excessive loads. Thanks to the system to be developed within the scope of the thesis, real-time load tracking is provided and instant and continuous monitoring of the vehicle load is ensured. The system is carried out by sensors mounted under the vehicles platform, and the actual weight is displayed on the screen by processing the data received from the sensors. Verification studies are carried out under controlled conditions to determine the accuracy of the measurement system. In addition, factors such as environmental conditions such as strong wind and road conditions such as noise/vibration that will affect/shake vehicles are also taken into account.