Development of a nanoscale drug delivery system for micro tumors
Mikro tümörler için nano ölçekli ilaç taşıma sistemi geliştirilmesi
- Tez No: 790055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN SİBEL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Molecular Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kadınlarda en sık görülen ve kansere bağlı ölümlerde en yüksek sırada yer alan kanser türü meme kanseridir. Dünyada her yıl yaklaşık 2,3 milyon meme kanseri teşhis edilirken, bu vakaların %30'u ölümle sonuçlanmaktadır. Hayatta kalma oranını artırmak için kanserin erken evrede teşhis edilmesi elzemdir. Kullanılan düşük özgüllüğe sahip teşhis teknikleri, mikro tümör kaynaklı metastazların teşhisinde her zaman başarılı değildir. Bu tez, gerçek zamanlı görüntülemeyi ve tedaviyi sağlayan nano ölçekli çok işlevli bir ilaç taşıma sistemi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Geliştirilen teranostik ajan, bir süperparamanyetik demir oksit nanoparçacık (SPION) üzerine yüklenmiş Verteporfin moleküllerini içerir. Teranostik ajanın lizozomal proteolizi, Verteporfin'in floresansını geri kazanmasına neden olur ve fotodinamik terapi (PDT) yoluyla gerçekleşen Verteporfin'in ışıkla aktivasyonu fototoksisiteyi tetikler. Bu yenilikçi yaklaşım, yalnızca mikro tümörleri tespit etmek için hassas bir görüntüleme tekniği sunmakla kalmaz, aynı zamanda bunların yok edilmesine yardımcı olacak terapötik bir strateji de sağlar. Sistem, artırılmış geçirgenlik ve tutma (EPR) etkisiyle içselleştirilmek üzere tasarlanmıştır. MCF-7 hücreleri tarafından hücresel içselleştirmenin ardından, teranostik ajan ~16 kat floresan artışı ve %91 floresan geri kazanımı sağlayarak mikro tümörlerin görüntülenmesini sağlamaktadır. Sistem, MCF-7 hücrelerinde 293,5 nM IC50 değeri ile fototoksisiteye sebep olmuştur. Ayrıca teranostik ajanın MCF-7 hücrelerinin migrasyon kabiliyetini inhibe ettiği ve Bax/Bcl-2 protein seviyelerini yükselterek apoptozun yukarı regülasyonuna neden olduğu gösterilmiştir. Sonuç olarak geliştirilen sistem, olağanüstü görüntüleme ve terapötik özellikleri ile gelecek vaat eden çok işlevli bir ilaç taşıyıcı ajan adayıdır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most prevalent cancer among women with the highest mortality rate. Approximately 2.3 million breast cancers are diagnosed worldwide each year and 30% of these cases result in death. Early detection of cancer is essential to improve survival rate. Traditional diagnostic techniques with poor specificity are not always successful to diagnose micro tumor derived metastases. This thesis aims to develop a nanoscale multifunctional drug delivery system that offers real-time imaging and therapy. The developed theranostic agent composed of Verteporfin and superparamagnetic iron oxide nanoparticle (SPION). Lysosomal proteolysis of the theranostic agent causes Verteporfin to regain its fluorescence and activation of Verteporfin by light triggers phototoxicity via photodynamic therapy (PDT). This innovative approach not only offers a sensitive imaging technique to detect micro tumors but also provides a therapeutic strategy to assist the destruction of them. The system was designed to be internalized through enhanced permeability and retention (EPR) effect. The theranostic agent provided ~16 fold fluorescence increase and 91% fluorescence recovery which enable the imaging of micro tumors following cellular internalization by MCF-7 cells. The system showed phototoxicity with an IC50 value of 293.5 nM in MCF-7 cells. Additionally, it was shown that the theranostic agent inhibited the migration ability of MCF-7 cells and caused the upregulation of apoptosis by raising the Bax/Bcl-2 protein levels. As a result, the developed system is a promising multifunctional drug delivery agent candidate with extraordinary imaging and therapeutic features.