Kanda dolaşan serbest nötrofil miktarlarının kan LDL seviyesi üzerine etkisi
The effect of the number of circulating neutrophils on blood LDL level
  1. Tez No: 790054
  2. Yazar: MUSTAFA SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRAK YEGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Nötrofil miktarı birçok hastalık ve enflamatuar durum için bir belirteç olacağı gibi, nötrofilin kanda olması gerekenden fazla ya da az olması birçok sorunlu duruma da yol açmaktadır. Literatürde nötrofillerle ilgili yapılan birçok araştırma olmasına rağmen, nötropeni ya da nötrofilik durumların kan östrojen ve kolesterol seviyeleri üzerine etkileri bilinmemektedir. Çalışmamızda nötropenik ve nötrofilik durumların kan LDL ve östrojen düzeyi üzerine olan etkileri fareler ve sağlıklı insan denekler üzerinde araştırılmıştır. Erkek ve dişi farelerde nötropeni ve nötrofili oluşturulmuştur. Nötrofil sayısı ve LDL seviyeleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için, erkek farelerde kan IL-17, G-CSF ve karaciğer HMG-CoA Redüktaz enzim aktivitesi incelenmiştir. Cinsiyetlerin etkisini değerlendirmek içinse, erkek ve kadın insan deneklerden iki farklı zaman noktasında (menstrüasyon ve geç foliküler faz) kan örnekleri alınmıştır. Nötrofil sayısındaki anlamlı bir artış ya da azalış, erkek farelerde toplam kan kolesterol düzeyini artırırken, dişi farelerde yalnızca artmış nötrofil sayısı kan kolesterol düzeyinde anlamlı bir artışa neden olmuştur. Erkek farelerde görülen toplam kolesterol seviyesindeki artışın ise LDL'ye bağlı olduğu görülmüştür. Toplam kolesterol ile LDL ve nötrofil arasında sadece dişi farelerde anlamlı bir korelasyon vardır, ancak bu korelasyon erkeklerde görülmemiştir. Fare verileriyle tutarlı olarak, kadın deneklerde menstrual döngü sırasında östrojen seviyeleri arttığında, nötrofil sayılarının azaldığı ve kolesterol düzeylerinin arttığı görülmüştür. Farelerde ise G-CSF seviyelerinde fark bulunmazken, sadece ANS verilen farelerde IL-17'de artış gözlenmiştir. Hem nötropenik hem de nötrofilik verilen farelerde HMG-CoA Redüktaz aktivitesinde kontrol grubuna göre bir düşüş gözlenmiştir. Sonuç olarak, nötrofil sayısındaki anlamlı bir azalmanın LDL düzeylerini artırabildiği gösterilmiştir. Ayrıca bu etkileşim adet döngüsü sırasında dalgalanan östrojen seviyelerinden de doğrudan etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Although impact of metabolic changes on neutrophil count is well defined, how changes in neutrophil count would affect lipid metabolism was not investigated. Thus, aim was to evaluate impact of changes in neutrophil number on blood cholesterol levels. Neutropenia and neutrophilia were induced in male and female mice. To examine the possible underlying mechanism of relationship between neutrophil count and LDL levels, blood IL-17, G-CSF and liver HMG-CoA reductase enzyme activity were examined in male mice. Blood samples were collected from male and female human subjects at two different time points (menstruation and late-follicular phase) to further evaluate the impact of sexes. While any significant changes in neutrophil numbers increased total blood cholesterol levels in male mice, an increased total blood cholesterol level was only occurred with increased neutrophil count in female mice. Moreover, the elevation in total cholesterol level in male mice was associated with LDL, but not HDL. There was a significant correlation between total cholesterol and LDL and neutrophils only in female mice. In consistence with mice data, in female subjects, when estrogen levels were increased during menstrual cycle, neutrophil numbers were decreased, and cholesterol levels were increased. And while there were no differences in G-CSF levels, a significant increase in IL-17 was observed only in ANS-given mice, and there was a significant decrease in HMG-CoA Reductase activity in both ANS- and filgrastim-injected mice when compared to the control group. Consequently, it was demonstrated that any significant changes in neutrophil count directly affect LDL levels. Further, this interaction was observed during the menstrual cycle with fluctuating estrogen levels.