İşbirlikli öğrenme modellerinden jigsaw tekniği ile uzaktan yapılan çatışma çözümü eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin kendi kendine öğrenme eleştirel düşünme ve çatışma çözme becerisine etkisi
The effect of distance conflict solution education by jigsaw technique, a cooperative learning model, on self-learning students' self-learning critical thinking and conflict solution skills
  1. Tez No: 790178
  2. Yazar: HACER ERDÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırma hemşirelik öğrencilerine uzaktan eğitim yoluyla, işbirlikli öğrenme modellerinden Jigsaw tekniği kullanılarak yapılan çatışma çözümü eğitiminin, kendi kendine öğrenme, eleştirel düşünme ve çatışma çözme becerisine etkisini incelemek ve öğrenci memnuniyetini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma öntest - sontest randomize kontrollü çalışma olarak yürütüldü. Araştırmanın verileri 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi'nde toplandı. Girişim grubunda 36 kişi, kontrol grubunda 40 öğrenci ile çalışıldı. Veriler Öğrenci Tanıtım Formu“, ”Kendi Kendine Öğrenmeye Hazır Oluş Ölçeği“, ”Kalifornia Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği“ ve ”Jigsaw Görüş Ölçeği“ ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, t testi, Mann Whitney U, ANOVA Kruskal-Wallis testi kullanıldı. Girişim ve kontrol grubundaki öğrencilerin ”Kendi Kendine Öğrenmeye Hazır Oluş“, ”Kalifornia Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği“ ve ”Çatışma Çözme Ölçeği“ ön test puan ortalamaları karşılaştırıldığında, ölçek toplam puan ortalaması ve alt boyutlar arasında istatistiksel olarak önemli fark olmadığı belirlendi (p>0.05). Girişim grubunun eğitim öncesi ”Kendi Kendine Öğrenmeye Hazır Oluş Ölçeği“ toplam puanı 165,97±24,54 puandan eğitim sonrası 178,47±29,40 puana, eğitim öncesi ”Kalifornia Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği“ toplam puanı 232,77±23,12 puandan eğitim sonrası 265,08±25,58 puana, eğitim öncesi ”Çatışma Çözümü Ölçeği“ toplam puanı 188,80±13,31 puandan eğitim sonrası 201,63±15,42 puana yükseldiği görüldü ve istatiksel olarak anlamlı bulundu. Girişim grubundaki öğrenciler %93 oranında Jigsaw tekniğini etkili buldu. Kontrol grubunun ise, eğitim öncesi ”Kendi Kendine Öğrenmeye Hazır Oluş Ölçeği“ toplam puanı 161,27±19,36 puan iken eğitim sonrası 166,17±25,01 puan olduğu, eğitim öncesi ”Kalifornia Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği“ toplam puanı 224,12±17,69 puan iken eğitim sonrası 234,70±24,10 puan olduğu, eğitim öncesi ”Çatışma Çözümü Ölçeği“ toplam puanı 188,08±12,25 puan iken eğitim sonrası 188,14±14,00 puan olduğu görüldü ve sadece ”Kalifornia Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği“ toplam puan sonucu istatiksel olarak anlamlı bulunurken (p0.05). Sonuç olarak; uzaktan eğitim yoluyla Jigsaw tekniği kullanılarak verilen eğitim, girişim grubu öğrencilerinin ”Çatışma Çözme“ becerileri, ”Kendi Kendine Öğrenmeye Hazır Oluş“ becerileri ve ”Kalifornia Eleştirel Düşünme Eğilimleri"ni olumu yönde etkilediği saptanmıştır. Hemşirelik eğitiminde daha yaygın olarak kullanılmasının yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to evaluate the effect of conflict resolution education, which is given to nursing students through distance education by using Jigsaw technique, one of the cooperative learning models, on self-learning, critical thinking and conflict resolution skills, and to determine student satisfaction. The study was conducted as a pretest-posttest randomized controlled trial. The data were collected in the Fall Semester of the 2021-2022 Academic Year. The study includes 36 students in the intervention group and 40 students in the control group. Data were collected with Student Introduction Form,“Self-Learning Readiness Scale”,“California Critical Thinking Tendency Scale”and“Jigsaw Opinion Scale”. T test, Mann Whitney U, ANOVA Kruskal Wallis test were used to evaluate the data. When the pre-test mean scores of the students in the intervention and control groups of the“Self-Learning Readiness”,“California Critical Thinking Disposition Scale”and“Conflict Resolution Scale”were compared, it was determined that there was no statistically significant difference between gourps in the scale total score average and the sub-dimensions (p>0.05). The total score of the intervention group's Readiness for“Self-Learning Scale”before the training increased from 165.97±24.54 points to 178.47±29.40 points after the training, and the“California Critical Thinking Disposition Scale”total score increased from 232.77±23.12 points to 265.08±25.58 points after the training. It was observed that the“Conflict Resolution Scale”total score increased from 188.80±13.31 points toto201.63±15.42 points after the training, and it was found to be statistically significant. Students in the intervention group found the Jigsaw technique to be 93% effective. On the other hand, the control group had a total score of 161.27±19.36 points on the Self-Learning Readiness Scale before the training, while it was 166.17±25.01 points after the training, and the California Critical Thinking Tendency Scale was 224 points before the training. While it was 12±17.69 points, it was 234.70±24.10 points after the training, while the total score of the“Conflict Resolution Scale”was 188.08±12.25 points before the training, it was 188.14±14.00 points after the training. only the“California Critical Thinking Tendency Scale”total score was found to be statistically significant (p0.05). In conclusion; It was determined that the education given by using the Jigsaw technique through distance education positively affected the Conflict Resolution skills, Self-Learning Readiness skills and California Critical Thinking Dispositions of the initiative group students. We think that it would be useful to use it more widely in nursing education.