Sirkadiyen ritimleri bozulmuş farelerde probiyotik takviyesinin sirkadiyen ritim genleri ve serum zonulin düzeyleri üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of probiotic supplement on circadian rhythm genes and serum zonulin levels in mice with disturbed circadian rhythms
- Tez No: 790206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÜNLÜ SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmamızda aydınlık ve karanlık döngüleri her iki haftada bir değiştirilerek sirkadiyen ritimleri bozulmuş farelerde probiyotik takviyesinin; merkezi sirkadiyen ritim gen ekspresyonları ve bir bağırsak bariyer geçirgenliği belirteci olan serum zonulin düzeyi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. BALB/c türü her biri 8 fareden oluşan 3 farklı deney hayvanı grubu oluşturulmuştur. Gruplar sırasıyla; Kontrol grubu, Sirkadiyen ritimleri aydınlık/karanlık döngüleri değiştirilerek bozulmuş grup (BSR) ve Sirkadiyen ritimleri aydınlık/karanlık döngüleri değiştirilerek bozulmuş ve çalışmanın son iki ayında probiyotik takviyesi verilmiş (Probiyotik+BSR) gruplardır. Farelerde merkezi sirkadiyen ritim gen ekspresyonları incelenmiş ve ağırlık kazanımı hesaplanmıştır. Biyokimyasal parametreler için ELISA yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to investigate the effects of probiotic supplementation on central circadian rhythm gene expressions and serum zonulin levels, a marker of intestinal barrier permeability, in mice with impaired circadian rhythms by changing the light and dark cycles every two weeks. We formed three groups of experimental animals in BALB/c genus, each consisting of 8 mice. Kontrol was control group, BSR was the group whose circadian rhythms were disrupted by changing the light/dark cycles and Probiyotik+BSR was the group whose circadian rhythms were disrupted by changing the light/dark cycles and were given probiotic supplementation at the last two months of the study. Central circadian rhythm gene expressions in mice were examined and weight gain was calculated. ELISA method was used for biochemical markers.