Hepatoselüler karsinomlu(hcc) hastalarda bclc (barcelona clinic liver cancer) sınıflamasını predikte edecek biyomarker tayini
Determination of biomarker to predict bclc (barcelona clinic liver cancer) classification in patients with hepatocelular carcinoma(hcc)
- Tez No: 790292
- Danışmanlar: UZMAN SELMA KARAAHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çakır Güney B. Hepatoselüler Karsinomlu (Hcc) Hastalarda BCLC (Barcelona Clinic Liver Cancer) Sınıflamasını Predikte Edecek Biyomarker Tayini, S. B.Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dahiliye Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara 2016. Günümüzde HCC her geçen gün mortalitesi ve morbitesi artan bir malignitedir. Her yıl dünyada yaklaşık 700.000 kişi HCC nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Çoğu HCC hastası tanı aldığında tedavi edilebilir eşiği çoktan geçmiş olmaktadır. Bu nedenle özellikle HCC için riskli gupların taranması için noninvaziv yöntem arayışları sürmektedir. Son 50 yılda tümör belirteci olarak kullanılan AFP'nin HCC tanı ve takibindeki etkinliği oldukça sınırlıdır. Tüm dünyada HCC tanısını koymada etkili bir biyomarker bulmak için araştırmalar yapılmaktadır. Bizim çalışmamız Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji ve İç hastalıkları kliniklerinde takip edilen HCC(siroz varlığından bağımsız) ve karaciğer sirozlu hastalar ile sağlıklı gönüllülerin katılımıyla gerçekleşmiştir. 2014-2016 yılları arasında yeni tanı almış HCC hastaları alınmıştır. Bu hastalarda M30,M65 gibi iki hücre ölümünü gösteren marker ve oksidatf stresin önemli bir göstergesi olan thiol/disülfide dengesi incelenmiştir. M30 apopitozis sonucu oluşan hücre ölümünde yükseklik gösterirken M65 daha çok nekroza bağlı hücre ölümünü göstermektedir. Çalışmamızda M30 parametresine göre yapılan değerlendirmede sağlıklı gönüllüler ve HCC hastalarında sonuçlar daha yüksek bulunmuşken siroz hastalarında M30 düzeylerinin düşük olduğu görülmüştür. M65 ve thiol/disülfide dengesini değerlendirmek için bakılan tüm parametreler(native thiol, total thiol, -SH/-S-S, SH/Total Thiol, -S-S/Total Thiol) sağlıklı gönüllülerde yüksek bulunurken siroz ve HCC hastalarında bu sonuçlar daha düşük bulunmuştur. Araştırmaya katılan hastalarda HBV olan ve olmayan grup içinde yapılan araştırmada ise M65, native thiol(SH), total thiol, disulphide (-S-S) değerlerinde HBV olmayan katılımcıların bu değerler ortalaması daha yüksekken, M30 HBV enfeksiyonu olan grupta daha yüksek bulunmuştur. -S-S/-SH, -S-S/total thiol ve -SH/total thiol değişkenlerinde ise istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilememiştir. Daha fazla hasta ile 62 yapılacak uzun süreli klinik gözlemler, tedavi sonrası bu parametrelerin takibi uzun vadede tümör markeri olarak kullanıp kullanılamayacağı konusunda bizi daha da aydınlatacaktır
Özet (Çeviri)
Çakır Güney B. Biomarker Determination to Predict BCLC (Barcelona Clinic Liver Cancer) Classification in Patients with Hepatocellular Carcinoma (Hcc), S. B. Ankara Numune Training and Research Hospital, Internal Medicine Clinic, Specialization Thesis, Ankara 2016.Today, HCC is a malignancy with increasing mortality and morbidity day by day.About 700,000 people worldwide die each year due to HCC. Most HCC patients are well past the treatable threshold by the time they are diagnosed. For this reason, the search for noninvasive methods for screening groups at risk for HCC continues. The effectiveness of AFP, which has been used as a tumor marker in the last 50 years, in the diagnosis and follow-up of HCC is very limited. Research is being done all over the world to find an effective biomarker in diagnosing HCC. Our study was carried out with the participation of HCC (independent of the presence of cirrhosis) and liver cirrhosis patients followed in Ankara Numune Training and Research Hospital Gastroenterology and Internal Medicine clinics and healthy volunteers. Newly diagnosed HCC patients were recruited between 2014 and 2016. In these patients, the thiol/disulfide balance, which is an important indicator of oxidative stress and the marker of two cell death, such as M30, M65, was examined. M30 shows an increase in cell death resulting from apoptosis, while M65 shows more cell death due to necrosis. In our study, in the evaluation made according to the M30 parameter, the results were higher in healthy volunteers and HCC patients, while M30 levels were found to be low in cirrhosis patients. While all parameters (native thiol, total thiol, -SH/-S-S, SH/Total Thiol, -S-S/Total Thiol) to evaluate M65 and thiol/disulfide balance were found to be high in healthy volunteers, these results were found to be lower in patients with cirrhosis and HCC. In the study conducted in the group with and without HBV, the M65, native thiol (SH), total thiol, and disulphide (-S-S) values of the non-HBV participants were higher, while the M30 was found to be higher in the group with HBV infection. No statistically significant difference was found in the -S-S/-SH, -S-S/total thiol and -SH/total thiol variables.Long-term clinical observations with more patients and the follow-up of these parameters after treatment will further enlighten us on whether they can be used as tumor markers in the long term.