Geri melezleme generasyonlarının buğdayda bazı agronomik ve kalite unsurları üzerine etkisi
The Effect of backcross generations on agronomic and quality characteristics of some wheat genotypes
- Tez No: 79040
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
oz Bu deneme, geri melezleme generasyonlannın buğdayda bazı agronomik ve kalite öğeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla, 1988-1996 yılları arasında yürütülmüş olup, 1992-1996 yılları arasında yapılan çalışmalar tezin konusunu oluşturmuştur. Araştırmada, makarnalık buğdaylarda Gökgöl x Erzincan kombinasyonuna ait geri melez generasyonları başakta tane ağırlığı, bin tane ağırlığı ve protein oranı yönünden, Gökgöl x Atseke-4 kombinasyonuna ait geri melez generasyonları sadece protein oranı yönünden, Japiga x Gökgöl kombinasyonuna ait geri melez generasyonları ise bitki boyu, başakta tane ağırlığı, bin tane ağırlığı ve protein oranı yönünden, atalarından yüksek ve istatistiki olarak farklı değerler vermişlerdir. Ekmeklik buğdaylarda ise, Kate- A- 1 x Momtchil kombinasyonuna ait geri melez generasyonları protein oranı yönünden, Orso x 1435 kombinasyonuna ait geri melez generasyonları ise bitki boyu, bin tane ağırlığı ve sedimentasyon değeri yönünden atalarının her ikisinden de yüksek ve istatistiki olarak farklı bulunan değerler vermişlerdir. Ancak, gerek makarnalık ve gerekse ekmeklik buğday kombinasyonlarına ait geri melez generasyonlarının, incelenen özelliklerin bir çoğunda, kombinasyonu oluşturan ataların en az birinden daha üstün değerlere sahip olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Geri Melezlemede Makarnalık Buğday, Geri Melezlemede Ekmeklik Buğday, Geri Melezlemede Kalite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF BACKCROSS GENERATIONS ON AGRONOMIC AND QUALITY CHARACTERISTICS OF SOME WHEAT GENOTYPES This research was conducted to determinate the effects of the backcross generation of wheat on some agronomic and quality properties in 1988-1996. Some part of these studies conducted during 1992 to 1996 years was consisted of the subject of this presented study. Seed weight per spike, 1000- seed weight and protein content of backcross generation of durum wheat Gökgöl x Erzincan; protein content of backcross generation of durum wheat Gökgöl x Atseke-4; generations of backcross of Japiga x Gökgöl indicated higher values in plant height, seed weight per spike, 1000- seed weight and protein content higher than those their parents were found statistically different. On the other hand, in the aestivum wheats, the backcross generations of Kate- A- 1 x Momtchil yielded higher values only in protein content, the combinations of Orso x 1435 in plant height, 1000- seed weight and sedimentation index higher than those their parents were statistically different. In addition, the backcross generations of both durum and aestivum wheats showed superior values than at least one of their parents in respect of most of the characters tested in this study. KEY WORDS: Backcross of durum wheat, Backcross of aestivum wheat, Quality of Backcross