Nullipar gebelerde maternal pelvik obstetrik konjugatın fetal kafa çevresine oranının vajinal doğumu öngörmedeki yeri ve diabetik – diabetik olmayan gebeler arasında karşılaştırılması
The ratio of maternal pelvic obstetric conjugate to fetal head circumference for prediction of vaginal delivery in nulliparous pregnancy and comparison of diabetic- non-diabetic groups
- Tez No: 790456
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ESİM BÜYÜKBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ. Diabetik ve nondiabetik nullipar gebelerde vertex prezentasyonunda intapartum ultrasonografi ile maternal pelvisi obstetrik konjugat ölçümüyle, fetal büyüklüğü kafa çevresi ölçümüyle değerlendirip doğum şeklini öngörmede obstetrik konjugat / fetal kafa çevresi (OC/HC) oranının klinik kullanılabilirliğini araştırmak amaçlanmıştır. YÖNTEM. Çalışmamıza Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran aktif eylemde olan veya doğum kararı alınarak takip edilmek üzere doğumhaneye yatırılan, vertex prezentasyonunda, term, tekil canlı fetüs taşıyan, diyabetik ve nondiyabetik nullipar gebeler prospektif olarak dahil edilmiştir. Tüm gebelerin intrapartum ultrasonografi ile fetal biyometrik ölçümleri ve obstetrik konjugat ölçümü yapılarak obstetrik konjugat / fetal kafa çevresi (OC/HC) oranı hesaplanmıştır. Tüm hastaların doğum şekli kaydedilmiş, vaginal doğum yapanlar ile sadece ilerlemeyen eylem veya baş-pelvis uyumsuzluğu nedeni ile sezeryan kararı verilen gebeler istatistiksel analize dahil edilmiştir. BULGULAR. Ölçüm yapılan 156 gebeden dahil edilme kriterlerini sağlayan 90 nondiabetik, 37 diabetik toplam 127 gebenin sonuçları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Diyabetik ve nondiyabetik gruptaki gebelerin demografik verileri ve başvurudaki aktif eylemde olma, membran rüptürü ve servikal bulguları arasında fark tespit edilmemiştir. Diabetik ve nondiyabetik gruplar arasında obstetrik konjugat ölçümleri arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır (p=0.509) ancak OC/HC oranı diabetik grupta nondiabetik gruba göre daha küçük tespit edilmiştir (p=0.029) Diabetik grupta sezeryan oranı %62,2 iken nondiabetik grupta %18,9 olmuştur (p< 0.001). Tüm hastalarda doğumu sezeryan ile gerçekleşen 40 gebede OC/HC değeri, vajinal doğum yapan 87 gebeye göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha küçük tespit edilmiştir (p=0.012). ROC eğrisinde sezeryan ile doğum öngörüsünde optimal OC/HC oranı %75 duyarlılık, %56 seçicilik, %44 pozitif prediktif değer, %83 negatif prediktif değerle 0.3625 olarak tespit edilmiştir. SONUÇ. Diabetik ve diabetik olmayan nullipar gebelerde doğum şeklini öngörmede vertex prezentasyonunda intapartum ultrasonografi ile ölçülen obstetrik konjugat / fetal kafa çevresi (OC/HC) oranı objektif ve kolay ölçülebilen bir parametre olup klinik olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
THE RATIO OF MATERNAL PELVIC OBSTETRIC CONJUGATE TO FETAL HEAD CIRCUMFERENCE FOR PREDICTION OF VAGINAL DELIVERY IN NULLIPAROUS PREGNANCY AND COMPARISON OF DIABETIC- NON-DIABETIC GROUPS AIM. It was aimed to investigate the clinical usability of obstetric conjugate / fetal head circumference (OC/HC) ratio in predicting the mode of delivery by evaluating maternal pelvis with obstetric conjugate measurement, fetal size with head circumference measurement in vertex presentation in diabetic and nondiabetic nulliparous pregnant women. METHOD. Pregnant women with vertex presentation, term, single live fetus, diabetic and nondiabetic nulliparous pregnants who applied to Marmara University Pendik Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic, were in active labor or were admitted to the delivery room to be followed up, were included prospectively. The obstetric conjugate / fetal head circumference (OC/HC) ratio was calculated by intrapartum ultrasonography and fetal biometric measurements of all pregnant women and obstetric conjugate measurement. The type of delivery of all patients was recorded, those who delivered vaginally and those who were given a cesarean section decision only because of non-progressed labor or head-pelvic incompatibility were included in the statistical analysis. RESULTS. The results of 127 pregnant women, 90 nondiabetic and 37 diabetic, who met the inclusion criteria from 156 pregnant women who were measured, were statistically analyzed. There was no difference between the demographic data of pregnant women in the diabetic and nondiabetic groups and their active labor, rupture of membranes and cervical findings at admission. There was no significant difference for obstetric conjugate measurements between the diabetic and nondiabetic groups (p=0.509), but the OC/HC ratio was found to be lower in the diabetic group compared to the nondiabetic group (p=0.029).