Kritik covid-19 hastalarında akut böbrek hasarı gelişme sıklığı, risk faktörleri ve yoğun bakım sonuçlarına etkisi
The frequency of development of acute kidney injury, risk factors and its effect on intensive care outcomes in critical covid-19 patients
  1. Tez No: 790455
  2. Yazar: SABRİ ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek hasarı (ABH), glomerüler filtrasyon hızında (GFR) ani ve genellikle geri dönüşümlü bir düşüştür. Bu durum, böbrek tarafından atılan BUN, kreatinin ve diğer metabolik atık ürünlerin yükselmesine neden olur. Ayrıca, idrar çıkışı da azalırsa, buna bağlı sıvı tutulması ve hipervolemi meydana gelebilir. Yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda ABH gelişimi ile ilgili birçok çalışma mevcuttur. 2019 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyada önemli bir sağlık sorununa sebep olan COVID-19 pandemisi nispeten yakın dönemde etkileri ortaya çıkan bir hastalık olup özellikle yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda ABH'nin iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve etiyolojide sebep olan faktörlerin mümkünse ortadan kaldırılması, uygun endikasyonlarda medikal tedavi ve RRT uygulanması; mortalite ve morbiditede azalmaya katkıda bulunacaktır. Bu çalışmamızda COVID-19 Yoğun bakım ünitesinde takip edilen ve ESRD tablosunda olmayan hasta grubunda ABH gelişme sıklığı, predispozan faktörlerin etkisini analiz etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Yerleşkesi COVID-19 Yoğun Bakım Ünitesinde 01.01.2021-01.03.2022 tarihleri arasında takip edilen toplam 97 hasta dahil edildi. Retrospektif olarak yapılan çalışmamızda hastaların demografik verileri, komorbit hastalıkları, laboratuvar parametreleri ve yoğun bakım girişinde ve takibinde oksijen destekleri, aldıkları medikal tedavileri incelendi. APACHE II skorları, SOFA skorları, ABH gelişiminde AKIN, RIFLE skorları hesaplandı ve tüm bu parametrelerin ABH gelişimiyle ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Numune Yerleşkesi COVID-19 Yoğun Bakımında 01.01.2021-01.03.2022 tarihleri arasında takip edilen 97 hasta dahil edildi. Bu hastaların %53.6'sı kadın (n=52), %46.4'ü erkekti (n=45). Tüm hastaların (n=97) ortalama yaşı 70±13.6 idi. Yatış öncesinde komorbit hastalıklar incelendiğinde hipertansiyon tanılı hasta sayısı 71 (%73.2); hiperlipidemi tanılı hasta sayısı 46 (%47.4); diyabetes mellitus tanılı hasta sayısı 44 (%45.4); koroner arter hastalığı olan hasta sayısı 38 (%39.2) idi. Komorbiditelerin mortalite ve ABH gelişimi üzerine herhangi bir etkisi tespit edilmedi (p›0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute kidney injury (AKI) is a sudden and usually reversible decrease in glomerular filtration rate (GFR). This causes an elevation of BUN, creatinine, and other metabolic waste products excreted by the kidney. In addition, if the urine output is decreased, fluid retention and hypervolemia may occur. There are many studies on the development of AKI in patients followed in the intensive care unit. The COVID-19 pandemic, which emerged in 2019 and caused an important health problem all over the world, is a disease that has emerged relatively recently; a good evaluation of AKI, especially in patients followed up in the intensive care unit, and if possible, elimination of etiological factors, medical treatment and renal replacement therapy in appropriate indications will contribute to a decrease in mortality and morbidity. In this study, we aimed to analyze the incidence of AKI and the effect of predisposing factors in the group of patients without end-stage renal disease followed in the COVID-19 Intensive Care Unit. Materials and methods: Our study included 97 patients followed up in the COVID-19 Intensive Care Unit of Ankara Training and Research Hospital Numune Campus between 01.01.2021 and 01.03.2022. In our retrospective study, the demographic data of the patients, comorbid diseases, laboratory parameters, oxygen support at admission and follow-up of the intensive care unit, and the medical treatments they received were examined. APACHE II scores, SOFA scores, AKIN and RIFLE scores in the development of AKI were calculated and the relationship of all these parameters with the development of AKI was investigated. Results: Our study included 97 patients followed up in the COVID-19 Intensive Care Unit of Ankara Training and Research Hospital Numune Campus between 01.01.2021 and 01.03.2022. Of these patients, 53.6% were female (n=52), 46.4% were male (n=45). The mean age of all patients (n=97) was 70±13.6. When comorbid diseases were examined before hospitalization, the number of patients with hypertension was 71 (73.2%); the number of patients diagnosed with hyperlipidemia was 46 (47.4%); the number of patients with diabetes mellitus was 44 (45.4%); The number of patients with coronary artery disease was 38 (39.2%). No effect of comorbidities on mortality and AKI development was detected (p›0.05).