1990-2019 dönemi Türkiye-Almanya dış ticaret ilişkisi üzerine ekonometrik bir analiz
An econometric analysis on the Turkey-Germany foreign trade relationship in the 1990-2019 period
  1. Tez No: 790501
  2. Yazar: AYŞE NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ERKEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Batı ve Doğu Almanya'nın birleşmesinden sonra Türkiye ve Almanya arasındaki dış ticaret ve ekonomik büyüme ilişkisi incelenmiştir. Türkiye ve Almanya ilişkileri uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Fakat 1961 yılında Almanya'nın Türkiye'den misafir işçi alması ile beraber iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni gelişmelerin yaşandığı bir dönem başlamıştır. Bu çalışma Türkiye'nin Almanya'ya ve Almanya'nın Türkiye'ye, ihracatı, ithalatı ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi, iki farklı boyutta incelemesi bakımından diğer çalışmalardan farklıdır. Çalışma 1990-2019 dönemini kapsamaktadır. Çalışmada ihracat, ithalat ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH) (ekonomik büyüme) arasındaki ilişki, VAR analizi yöntemi ile EViews ve GAUSS programları kullanılarak araştırılmıştır. Türkiye'nin Almanya'ya ve Almanya'nın Türkiye'ye ihracatı, ithalatı ve ekonomik büyüme ilişkisi ekonometrik olarak incelenmiştir. Değişkenlerin durağanlığı Augmented Dickey Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP), Zivot-Andrews (ZA) ve LeeStrazicich birim kök testleri ile incelenmiştir. ADF ve PP birim kök testlerinde ve ZA tek yapısal kırılmalı, Lee-Strazicich tek kırılmalı ve iki kırılmalı birim kök testlerinde değişkenlerin birinci farklarında durağan olduğu belirlenmiştir. Modelin gecikme uzunluğu bulunduktan sonra otokorelasyon, değişen varyans ve normal dağılım sorunu olup olmadığını incelemek için Lagrange Multiplier (LM) test, White test ve Normallik testi yapılmıştır. Bu testlerin sonucunda modelde otokorelasyon ve değişen varyans sorunu olmadığı ve normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'nin Almanya'ya ihracat, ithalat ve ekonomik büyüme ilişkisi analizinde Maki ve Gregory-Hansen eşbütünleşme testi yapılmış, Gregory-Hansen testi sonucunda değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi olmadığı, Maki eşbütünleşme testi sonucunda ise değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. TodaYamamoto nedensellik analizi sonucuna göre ihracattan ekonomik büyümeye doğru ve ihracattan ithalata doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Etki-tepki fonksiyonu grafikleri sonuçları, varyans ayrıştırma sonuçlarını desteklemiştir. Varyans ayrıştırması sonucuna göre GSYH'deki değişimlerin açıklanmasında ithalatın etkisinin ihracattan daha fazla olduğu görülmüştür. Ardından modelde belirlenen kırılma noktaları ile kukla değişkeni oluşturulmuş ve kukla değişkenleri eklenerek FMOLS analizi yapılmıştır. FMOLS analizi sonucuna göre ve Türkiye'nin Almanya'dan yaptığı ithalatın, Almanya'ya yaptığı ihracata göre ekonomisini daha fazla ve her ikisi de pozitif yönlü etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Almanya'nın Türkiye'ye ihracatı, ithalatı ve ekonomik büyüme ilişkisi analizinde Maki eşbütünleşme testi ve Gregory-Hansen eşbütünleşme testi yapılmıştır. Maki testi sonucunda eşbütünleşme ilişkisi bulunmadığı sonucuna ulaşılırken, Gregory-Hansen testine göre değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisi bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Toda- Yamamoto nedensellik analizi sonucuna göre değişkenler arasında nedensellik ilişkisi bulunamamıştır. Etki-tepki fonksiyonu grafiklerinin sonuçları, varyans ayrıştırması sonuçlarını desteklemiştir. Varyans ayrıştırması sonucuna göre, Almanya GSYH'si ve ihracatındaki değişimler büyük oranda değişkenlerin kendileri tarafından açıklanırken, ithalatındaki değişimler ise GSYH tarafından açıklanmaktadır. Modelde belirlenen kırılma noktaları ile kukla değişkeni oluşturulmuş ve kukla değişkenleri eklenerek FMOLS analizi yapılmıştır. FMOLS analizi sonuçlarına göre Almanya'nın Türkiye'den yaptığı ithalatın, Türkiye'ye yaptığı ihracata göre ekonomisini daha fazla ve her ikisi de pozitif yönlü etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between foreign trade and economic growth between Turkey and Germany after the unification of West and East Germany was examined. The relationship between Turkey and Germany are based on a long history. However, with the recruitment of guest workers from Turkey by Germany in 1961, a period of new developments in the relations between the two countries began. This study differs from other studies in that it examines the relationship between Turkey's exports to Germany and Germany's exports to Turkey and economic growth in two different dimensions. The study covers the period 1990-2019. In the study, the relationship between exports, imports and Gross Domestic Product (GDP) (economic growth) was investigated using the VAR analysis method and EViews and GAUSS programs. The relationship between Turkey's exports to Germany and Germany's to Turkey its imports and economic growth has been analyzed econometrically. The stationarity of the variables was examined with Augmented Dickey Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP), Zivot-Andrews (ZA) and Lee-Strazicich unit root tests. In the ADF and PP unit root tests and in the ZA single structural break, Lee-Strazicich single break and two break unit root tests, the variables were found to be stationary at their first difference. After the lag length of the model was found, Lagrange Multiplier (LM) test, White test and Normality test were performed to examine whether there were problems with autocorrelation, varying variance and normal distribution. As a result of these tests, it was concluded that there was no autocorrelation and varying variance problem in the model and that it was normally distributed. Maki and Gregory-Hansen cointegration test was performed in the analysis of Turkey's export, import and economic growth relationship to Germany, it was concluded that there was no cointegration relationship between the variables as a result of the Gregory-Hansen test, and that there was a cointegration relationship between the variables as a result of the Maki cointegration test. According to the results of the TodaYamamoto causality analysis, a one-way causality relationship was found exports to economic growth and from exports to imports. The results of the impulse-response graphs supported the variance decomposition results. According to the variance decomposition result, it was seen that the effect of imports is more than exports in explaining the changes in GDP. Then, a dummy variable was created with the breakpoints determined in the model and FMOLS analysis was performed by adding the dummy variables. According to the FMOLS analysis result, it has been concluded that Turkey's imports from Germany affect its economy more than its exports to Germany and both have a positive effect. Maki cointegration test and Gregory-Hansen cointegration test were performed in the analysis of the relationship between Germany's exports, imports to Turkey and economic growth. While it was concluded that there was no cointegration relationship as a result of the Maki test, it was concluded that there was a cointegration relationship between the variables according to the Gregory-Hansen test. According to the results of the Toda-Yamamoto causality analysis, no causal relationship was found between the variables. The results of the impulse-response graphs supported the variance decomposition results. According to the variance decomposition result, changes in German GDP and exports are largely explained by the variables themselves, while changes in imports are explained by GDP. A dummy variable was created with breakpoints determined in the model and FMOLS analysis was performed by adding dummy variables. According to results of the FMOLS analysis, it was concluded that Germany's imports from Turkey affected its economy more than its exports to Turkey and both had a positive effect.