How do European broadcasters frame Türkiye's Syria operations? An analysis of related news in BBC, DW, and France 24
Avrupa yayıncıları Türkiye'nin Suriye operasyonlarını nasıl çerçeveliyor? BBC World, Deutsche Welle, ve France 24'teki ilgili haberlerin analizi
  1. Tez No: 790500
  2. Yazar: AYŞE HUMEYRA ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARTMUT MARHOLD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Medyanın yerel, bölgesel veya küresel meselelerde algı inşa etmedeki gücü, iletişim ve gazeteciliğin yanı sıra çağdaş siyaset ve uluslararası ilişkiler alanlarında uzun zamandır tartışılmaktadır. Bu çalışma, BBC World, Deutsche Welle ve France24'ün Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonları hakkındaki haberlerini inceleyerek medyanın çerçeveleme etkisine, yani haberleri planlanmış bir şekilde sunma ve okuyucuyu belirli bir düşünme biçimine sevk etme gücüne bakmaktadır. İlgili literatür gözden geçirildikten sonra, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin beraber kullanıldığı çalışmada, bu üç yayıncının“Fırat Kalkanı Operasyonu (2016)”,“Zeytin Dalı Operasyonu (2018)”ve“Barış Pınarı Operasyonu (2019)”konularındaki haberleri çerçevelemesi vaka çalışması yöntemi ile ele alınmıştır. Araştırmaya bu yayıncılardan toplam 45 haber metni dahil edilmiş ve veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bu araştırma burada ele alınan vakaya özgüdür ve herhangi bir genellemeye varma iddiasında bulunmadan BBC World, Deutsche Welle ve France24'ün bahsi geçen üç askeri operasyonu hedefleri, amaçları, destekçileri ve muhalifleri ile etkileri bakımından nasıl çerçevelediğini, okuyucuya nasıl sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The power of media in constructing public interpretations of the domestic, regional, or global issues has long been discussed in the fields of communication and journalism, as well as contemporary politics and international relations. This paper looks at the framing effect of media – that is covering stories in a well-planned particular way offering the audience a certain way of thinking – by examining the news stories of BBC World, Deutsche Welle, and France24 on Türkiye's military operations in Syria. Reviewing relevant literature and using a combination of qualitative and quantitative research methods, this study employs a case study of the three European broadcasters' framing of“Operation Euphrates Shield (2016)”,“Operation Olive Branch (2018)”and“Operation Peace Spring (2019)”. Data - a total of 45 news texts – has been collected from the web pages of the three broadcasters and has been analyzed through content analysis. This research is case-specific and reveals how BBC World, Deutsche Welle, and France24 framed the three military operations in terms of their targets, aims, supporters and opponents, and effects, without any claim to make generalizations on the framing patterns of the broadcasters.