COVİD-19 pandemisi sonrası sağlık çalışanlarında mesleki tükenmişliğin işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of professional burnout in healthcare professionals on intent to left after the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 790522
  2. Yazar: DERYA MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN KALMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Covid-19 pandemisiyle birlikte birçok sağlık çalışanı zor süreçlerden geçmiş, hem fiziksel hem duygusal olarak yıpranmıştır. Bu da onların işten ayrılma niyetine katkı sağlamış olabilir. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 pandemisi sonrası sağlık çalışanlarında mesleki tükenmişliğin işten ayrılma niyetine etkisini araştırmaktır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri kolayda örneklem yöntemiyle, İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir hastanesinde 18 yaş üstü kadın/erkek 216 sağlık çalışanından yüzyüze anket yolu ile elde edilmiştir. Anketin içeriğini demografik bilgiler, Covid-19 öncesinde ve sonrasında kronik bir hastalık durumu veya psikolojik sağlık durumu ile tükenmişliğe veya işten ayrılma niyetine etkisini sorgulayan sağlık soruları, üç boyutlu Maslach Tükenmişlik Envanteri ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere SPSS programında regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda 148 kadın (%68.5) ve 68 erkek (31.5) olmak üzere 216 kişi ankete katılım sağlamıştır. Çalışmanın sonucunda Maslach Tükenmişlik Envanteri Ölçeği ile İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği arasında istatistiki olarak anlamlı pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Covid-19 dönemi sonrasında medeni durum ve yaş faktörü mesleki tükenmişlikle pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuşken; mesleki tükenmişlikle cinsiyet, eğitim durumu, gelir durumu ve iş hayatı tecrübesi arasında anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Tükenmişliğin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı duygusunda azalma boyutları ile katılımcıların demografik ve sağlık durumlarının etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Covid-19 pandemisi sonrası sağlık çalışanlarında mesleki tükenmişlik ile işten ayrılma niyeti arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Literatürdeki diğer çalışmalarda bu çalışmayla benzer sonuçlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the Covid-19 pandemic, many healthcare professionals have gone through difficult processes and are both physically and emotionally worn out. This may have contributed to their intention to quit. The aim of this study is to investigate the effect of occupational burnout on turnover intention in healthcare workers after the Covid-19 pandemic. Quantitative research method was used in the study. The data of the study were obtained by means of a face-to-face questionnaire from 200 female/male health workers over the age of 18 at Istinye University Hospital Liv Hospital Bahçeşehir hospital with the convenience sampling method. The content of the survey consists of demographic information, a chronic illness or psychological health condition before and after Covid-19, health questions questioning its effect on burnout or intention to leave, the three-dimensional Maslach Burnout Inventory and Intention to Leave Scale. Regression and correlation analyzes were performed on the data obtained as a result of the research in the SPSS program. As a result of the research, 216 people, 148 women (68.5%) and 68 men (31.5), participated in the survey. As a result of the study, a statistically significant positive and moderate correlation was found between the Maslach Burnout Inventory Scale and the Intention to Leave the Work Scale. While marital status and age factor were found to be positively and significantly related to occupational burnout after the Covid-19 period; No significant results were obtained between occupational burnout and gender, educational status, income status and work life experience. It was concluded that the dimensions of burnout were emotional exhaustion, depersonalization and decreased sense of personal accomplishment, as well as the demographic and health status of the participants. A positive and significant relationship was found between occupational burnout and turnover intention in healthcare workers after the Covid-19 pandemic. Other studies in the literature show similar results with this study.