Marmara denizi'nin kuzey bölümüne dökülen atık sular ve derelerin organik ve inorganik kirlilik yüklerinin tespiti ve Marmara denizi'nde oluşturduğu kirlilik durumu
Determination of organic and inorganic pollution loads of waste waters and streams spilled in the northern part of the Marmara sea and the pollution condition in the sea of Marmara
  1. Tez No: 790594
  2. Yazar: AYŞE SEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÜNAL YÜMÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yapılan bu çalışmada Marmara Ereğlisi'nden Şarköy'e kadar olan alanı kapsayan Kuzey Marmara Denizine dökülen atıksular ve derelerin inorganik ve organik kirlilik yüklerinin tespiti yapılmış ve oluşturdukları kirlilik boyutu araştırılmıştır. Çalışma alanındaki kirlilik yüklerinin belirlenmesi için deşarj noktalarından ve derelerden oluşan 10 noktadan 30 adet numune alınmıştır. Alınan numunelerin organik ve inorganik analizleri yapılmıştır. İnceleme alanında yapılan araştırmalarda organik maddenin konsantrasyonunun yüksek bir değerde olduğu saptanmıştır. Bu yüksek değerinin nedeninin de killi ve siltli anoksidan ortamdan kaynaklandığı belirlenmiştir. Ayrıca alınan numuneye ait bölgenin de yapılan element analizi sonucu kirlilik açısından yoğun olduğu tespit edilmiştir. Dip sedimanlardaki organik madde yoğunluğunun dengesiz dağılımı; birincil üretim ve kara girdisiyle ilgili olarak bölgede etkili olan akıntı sistemiyle bağlantılıdır. Özellikle yapılan bu çalışma sayesinde insan sağlığı için tehlikeli olmayan deniz kıyı şeritleri de ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the inorganic and organic pollution loads of the wastewaters and streams pouring into the North Marmara Sea covering the area from Marmara Ereğli to Şarköy were determined and the pollution size they created was investigated. In order to determine the pollution loads in the study area, 30 samples were taken from 10 points consisting of discharge points and streams. Organic and inorganic analyzes of the samples were made. In the researches carried out in the study area, it was determined that the concentration of organic matter was at a high value. It was determined that the reason for this high value was due to the clayey and silty anoxidant environment. In addition, the region of the sample taken was determined to be dense in terms of pollution as a result of the elemental analysis. Uneven distribution of organic matter density in bottom sediments; It is related to the current system that is effective in the region regarding primary production and land input. Especially thanks to this study, sea coastlines that are not dangerous for human health are also emerging.