Ottoman theories of virtue politics: Contribution of Kınalızade Ali Çelebi
Osmanlı fazilet eksenli siyaset teorilerine Kınalızade Ali Çelebi'nin katkısı
- Tez No: 790606
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Son yıllarda sayıları hızla artan çalışmalara rağmen, normatif ahlak felsefesinin bir alt dalı olan fazilet ahlakının, dünya siyaset düşünce tarihi için önemi yeterince gösterilmemiştir. Bu tez, bir 16. Yüzyıl aliminin Osmanlı siyaset düşüncesinde merkezi bir yer işgal eden fazilet eksenli siyaset düşüncesi geleneğine katkısını incelemektedir. Kınalızade Ali Çelebi olarak bilinen Ali bin Emrullah (1511-1572) klasik sonrası İslam düşüncesinde en önemli ahlak metinlerinden biri olan "Ahlāḳ-ı ʿAlāʾī'yi telif etmiştir. Tez, bu eserin farklı yönlerine ve çağdaşlarıyla olan ilişkisine odaklanarak, Osmanlı devletinin son asırlarına kadar izini sürebileceğimiz fazilete dayalı bir siyaset düşüncesinin var olduğunu ileri sürmektedir. Kınalızade Ali Çelebi örneğinde bu geleneğin iki önemli özelligi vurgulanmıştır; i) fazilet eksenli siyaset düşüncesi siyasi öznenin ahlaki terbiyesi sürecinde siyaset olgusunun kendisine has varlığını dikkate almıştır, ii) fazilet eksenli siyaset düşüncesi inşa geleneği ile sıkı bir ilişki içinde gelişmiştir. Tez bu iki noktaya dayalı olarak, Osmanlı fazilet ahlakı geleneğinin, belegat araçları ve muhtelif fazilet kategorileriyle mümkün kılınan kendine özgü bir siyaset düşüncesini incelemede anahtar konumda olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the increasing numbers of studies in various disciplines (Hursthouse, 1999; MacIntyre, 1981, 2016; Skinner, 1996, 2002; Philp, 2007; Hankins, 2019; Vasalou, 2019), virtue ethics is an understudied branch of normative moral philosophy whose importance for the global history of political thought is not yet given its due credit. This thesis explores the early modern contribution of a sixteenth-century scholar to the articulation of a virtue political discourse that occupied a central space in the history of Ottoman political thought. Ali Bin Emrullah, otherwise known as Kınalızade Ali Çelebi (1511-72), authored one of the most important books on moral philosophy, titled Ahlāḳ-ı ʿAlāʾī,(supreme ethics) in post-classical Islamic thought in any Islamicate language. By focusing on various aspects of the book and by connecting the work to his contemporaries, I argue for the existence of an Ottoman tradition of virtue politics whose duration extends up to the demise of the empire. Through the example of Kınalızade, I show the particularities of virtue politics in two broad statements: i) Virtue-based political discourse takes into account a notion of politics in terms of articulating a morally-cultivated selfhood for the political subject, and ii) it is closely developed and formulated by means of the techniques of rhetorical prose composition. With these two statements, my study shows how the Ottoman tradition of virtue ethics is key to unearthing a particular trend of thinking about politics which was made possible by various virtue categories and instruments of eloquence.