Üniversite öğrencilerinde akıllı telefondan yoksun kalma korkusu (Nomofobi) ile sosyal bağlılık, sosyal onay ihtiyacı ve kişilerarası ilişki tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between no mobile phone (Nomophobia) and social connectedness, need for social approval, interpersonal relationship style in university students
  1. Tez No: 790605
  2. Yazar: GİZEM KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB ERENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde nomofobi düzeyinin sosyal bağlılık, sosyal onay ihtiyacı ve kişilerarası ilişki tarzları ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca nomofobi düzeyinin demografik ve akıllı telefon kullanımı ile ilgili değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılara ölçekler, Temmuz 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında çevrimiçi yolla ulaştırılmıştır. Araştırmada katılımcılardan veri elde etmek için Kişisel Bilgi Formu, Nomofobi Ölçeği, Sosyal Bağlılık Ölçeği, Sosyal Onay İhtiyacı Ölçeği ve Kişilerarası İlişki Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya 91 kadın (%70) ve 39 erkek (%30) toplamda 130 üniversite öğrencisi katılmıştır. Yapılan analizler sonucunda nomofobi toplam puanı ve alt boyutları ile sosyal onay ihtiyacı ölçeği puanı arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda nomofobi toplam puanı ve alt boyutları ile sosyal onay ihtiyacı ölçeği puanı arasında orta düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Nomofobi toplam puanı ve alt boyutları ile ketleyici ilişki tarzı ve alt boyutları arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Nomofobi ile sosyal bağlılık arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ayrıca iletişim kuramama boyutunda kadınların daha yüksek puan aldığı bulunmuştur. Akıllı telefon kullanımı ile ilgili değişkenlerin nomofobi düzeyi üzerinde anlamlı bir farklılığa yol açtığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the level of nomophobia in university students and social commitment, need for social approval and interpersonal relationship styles. In addition, it is aimed to examine whether the level of nomophobia differs according to demographics and variables related to smartphone use. Relational screening model is used in this study. The scales are delivered to the participants online between July 2020 and January 2021. Personal Information Form, Nomophobia Scale, Social Attachment Scale, Need for Social Approval Scale and Interpersonal Relationship Styles Scale are used to obtain data from the participants in the study. A total of 130 university students, 91 women (70%) and 39 men (30%), participated in the study. As a result of the analysis, a moderately positive and significant relationship was found between the total score and sub-dimensions of nomophobia and the need for social approval scale score. As a result of the analysis, a moderately positive and significant relationship was found between the total score and sub-dimensions of nomophobia and the need for social approval scale score. A low-level positive and significant relationship was found between total score and sub-dimensions of nomophobia and inhibiting relationship style. No significant relationship is found between nomophobia and social connectedness. In addition, it is found that women scored higher in the dimension of not being able to communicate. It is found that the variables related to smartphone use cause a significant difference on the level of nomophobia.