Covid-19 pandemisinde covid-19 aşı tereddüdü nedenlerinin incelenmesi
Investigation of the reasons for covid-19 vaccine hesi̇tancy in the covid-19 pandemic
  1. Tez No: 790733
  2. Yazar: İMRAN ŞAHİN DÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sağlık hizmetlerinin ilk amacı kişilerin hastalıklardan korunarak sağlıklı yaşamalarını sağlamak için çalışmaktır. Hastalıklarla mücadele etmenin en önemli yolu; hastalık kişide biyolojik olarak oluşmadan önce önlem alarak hastalığın oluşmasını engellemektir. Buna koruyucu sağlık hizmetlerinde birincil (primer) koruma denilmektedir. En temel uygulaması da aşılamadır. Koruyucu sağlık hizmetlerinin en etkili uygulamalarından olan aşılar güvenirliği ve etkinliği ispatlanmış ürünlerdir. Buna rağmen birtakım gruplar ve kişilerce aşıların gerekliliği sorgulanmış ve yan etkileri ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır. 2019 yılının son ayı içerisinde ilk olarak Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan pnömoni vakalarının etkenin yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) ve gelişen hastalığın COVİD-19 pnömonisi olduğunu açıklanmıştır. COVİD-19 çok kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Son yıllarda artan aşı kararsızlığı ve reddi sonucu tüm dünyada daha önce kontrol altına alınmış olan pek çok bulaşıcı hastalığın görülme sıklığında artış olmuştur. Aşılar geçmişte olduğu gibi pandemiden kurtulmada en önemli çözüm yollarından biri olarak görülmektedir. Çalışmamızın amacı COVID-19 pandemi döneminde COVID-19 aşılarına karşı olan aşı tereddüdü nedenlerini tespit etmektir. Bu çalışma COVID-19 aşı tereddüdü nedenlerinin çeşitli değişkenlerle incelenmesi planlanmıştır. Kesitsel tanımlayıcı tarzda olan çalışmanın evrenini Sivas il merkezinde yaşayan COVID-19 aşısı tanımlanan grup içerisinde yer alan aşı olmamış bireyler, örneklemini ise 239 katılımcı oluşturmaktadır. Bireylerin sosyodemografik verileri, aşı olmama nedenleri, aşı bilgi kaynakları ve Aşı Karşıtlığı Ölçeği birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmamızda COVİD-19 aşı olamama nedenleri arasında aşının yan etkisi (%40.2), aşının güvenliliği (%33.9), yeterli bilgi olmaması (%27.6), koruyucu olmadığını (%23.8), aşının içeriğinden endişelenme (%23.0) en sık nedenlerdir. Katılımcıların %8.8'i tüm aşıların uygulanmasını reddettiğini %3.3'ü dini nedenlerle aşı olmak istemediğini bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
The first aim of health services is to work to ensure that people live a healthy life by being protected from diseases. The most important way to struggle diseases; It is to prevent the occurrence of the disease by taking precautions before the disease occurs biologically in the person. This is called primary protection in preventive health services. Its most basic application is vaccination. Vaccines, one of the most effective applications of preventive health services, are products with proven safety and effectiveness. Despite this, the necessity of vaccines has been questioned by some groups and persons and its side effects have been tried to be highlighted. In the last month of 2019, it was announced that the pneumonia cases that first appeared in Wuhan, China were caused by the new type of coronavirus (SARS-CoV-2) and the developing disease, COVID-19 pneumonia. As a result of increasing vaccine indecision and rejection in recent years, there has been an increase in the incidence of many infectious diseases that were previously under control all over the world. As in the past, vaccines are seen as one of the most important solutions to get rid of the pandemic. The aim of our study is to determine the reasons for vaccine hesitations against COVID-19 vaccines during the COVID-19 pandemic period. This study was planned to examine the causes of COVID-19 vaccine hesitancy with various variables. The population of the study, which is a cross-sectional descriptive style, consists of unvaccinated individuals living in the city center of Sivas, and the sample consists of 239 participants. Sociodemographic data of individuals, reasons for not being vaccinated, vaccine information sources and the Anti-Vaccination Scale were evaluated together. In our study, the reasons for not being vaccinated for COVID-19 include the side effects of the vaccine (40.2%), the safety of the vaccine (33.9%), the lack of sufficient information (27.6%), the lack of protection (23.8%), the worry about the content of the vaccine (23.0%) are the most common causes. 8.8% of the participants stated that they refused to apply all vaccines and 3.3% stated that they did not want to be vaccinated for religious reasons.