Akciğer kanserli hastalarda epa+dha destekli beslenme tedavisinin kas gücü ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of epa+dha supported nutrition therapy on muscle strength and quality of life in patients with lung cancer
  1. Tez No: 790732
  2. Yazar: FEYZANUR EKŞİ ÖZDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ZEKİYE ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akciğer kanseri, dünya genelinde yüksek ölüm oranları ve insidansının artmasıyla görülen büyük sağlık sorunlarındandır. Akciğer kanseri tanılı hastalar tümör ya da kemoterapinin yan etkileri sebebiyle yüksek malnütrisyon riski taşımaktadır. Tıbbi beslenme tedavilerinin immünonütrisyon ürünleriyle desteklenmesi ile sürecin yönetimi arasındaki ilişki son zamanlarda daha çok önem kazanmıştır. Çalışmamızda EPA+DHA takviyeli beslenme tedavisinin klinik sonuçlar (antropometrik ölçümler ve biyokimysal bulgular), kas gücü ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi'nde, Haziran 2021-Eylül 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmamıza 18-75 yaş grubu arasında, evre lll akciğer kanseri tanılı , 28'i erkek, 12'si kadın olmak üzere toplam 40 gönüllü hasta dahil edilmiştir. Hastaların, 0.gün (başlangıç), 31.gün (ilk kontrol), 61.gün (son kontrol) takiplerinde antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları ve el kavrama güçleri değerlendirilmiştir. Hastalar EPA+DHA ilaveli ONS destekli ve izokalorik ONS destekli iki gruba eşit sayıda atanmışlardır. Çalışmanın 0. gün ve 61. gün kontrollerinde EORTC QLQ-C30 yaşam kalite anketi yapılmış, üç günlük besin tüketim kayıtları alınmış ve takip formuna kaydedilmiştir. Sonuçta, EPA+DHA destekli grupta ağırlık artışı (3.2 ± 2.7 kg, p < 0.05) anlamlı bulunmuş, izokalorik ONS grubunda ise, anlamlı ağırlık artışı (p > 0.05) gözlenmemiştir. Çalışma grubunda el kavrama gücünde (2.9 ± 2.6 kg, p < 0.05) ve albümin değerinde artış (6.0 ± 4.3 g/dL, p < 0.05) görülürken kontrol grubundaki değişimin anlamlı olmadığı (p > 0.05) saptanmıştır. Kontrol grubunda son kontrol enerji düşüşü (-173 ± 149 kkal, p < 0.05) çalışma grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Çalışma grubunda yaşam kalitesi skorlarındaki artış, kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Kas gücünün, yaşam kalitesinin, antropometrik ölçümlerin, biyokimyasal bulguların EPA+DHA destekli grupta daha iyi sonuçlandığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the major health problems with high mortality rates and increasing incidence worldwide. Patients diagnosed with lung cancer have a high risk of malnutrition due to the side effects of tumor or anticancer treatments. The relationship between the support of medical nutrition treatments with immunonutrition products and the management of the process has recently gained more importance. In our study, we aimed to investigate the effect of EPA+DHA supplemented nutrition therapy on clinical outcomes (anthropometric measurements and biochemical findings), muscle strength and quality of life. Our study was conducted at Marmara University Pendik Training and Research Hospital between June 2021 and September 2021. A total of 40 volunteer patients, 28 men and 12 women, between the ages of 1875, diagnosed with stage III lung cancer were included in our study. Anthropometric measurements, biochemical findings and hand grip strength of the patients included in the study were evaluated at day 0, day 31 , and day 61 follow-up. Patients were assigned to two groups with EPA+DHA supplemented ONS supplement and isocaloric ONS supplemented in equal numbers. EORTC QLQ-C30 quality of life questionnaire and three-day food consumption records were recorded in the follow-up form at the 0th and 61st days of the study. As a result, weight gain was significant (3.2 ± 2.7 kg, p < 0.05) in the EPA+DHA supplemented group, but no significant weight gain (p > 0.05) was observed in the isocaloric ONS group. While there was an increase in hand grip strength (2.9 ± 2.6 kg, p < 0.05) and albümin value in the study group (6.0 ± 4.3 g/dL, p < 0.05), the change in the control group was not significant (p > 0.05). The final control energy decrease (-173 ± 149 kcal, p < 0.05) was found to be significantly higher in the control group than in the study group. The increase in quality of life scores in the study group was found to be significantly higher than in the control group. It was found that muscle strength, quality of life, anthropometric measurements and biochemical findings were better in the EPA+DHA supplemented group.