Biochemical study to evaluate the role of heavy metals and oxidative stress in the incidence of kidney disease in Iraqi patients
Iraklı hastalarda böbrek hastalığı olasılığında ağır metaller ve oksidatif stresin rolünün değerlendirilmesi için biyokimyasal çalışma
  1. Tez No: 790778
  2. Yazar: OMAR HUSSEIN ABDULGHANI ABDULGHANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ANTESAR RHEEM OBEAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışma böbrek hastaları (60 erkek ve kadın ve sağlıklı denekler kontrol n=60) üzerinde yürütüldü, serum, antioksidan enzim aktivitelerini test etmek ve MDA'nın lipid peroksidasyonu, GSH için dolaylı bir ölçüm olarak kabul edildiğinden bu tür lipid peroksidasyonunu kanıtlamak için MDA'yı ölçmek için kullanıldı. kontrol grubunda (11,65±0,01) hasta erkek ve kadında artış (18,55±0,01, 30±0,01), hangi MDA kontrol grubunda (0,227±0,1) erkek ve kadın hastada (0,384±0,02, 0,138±0,01) ve GST kontrol grubunda (3,3±0,01), her iki grupta da artış (3,8±0,01, 3,6±0,01), Kontrol grubunun TAK değeri (4,00±0,32) ve ayrıca renal TAK değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on kidney patients (60 male and female, and healthy subjects control n=60, Serum was used to assay antioxidant enzymes activities and to measure MDA to prove such lipid peroxidation occurring as MDA considered an indirect measurement for lipid peroxidation, GSH in control group (11.65±0.01) while the increase in patient male and woman (18.55±0.01, 30±0.01), which MDA in control group (0.227±0. 1) that increase in patient male and woman (0.384±0.02, 0.138±0.01) and GST in control group (3.3±0.01) while the increase in both groups (3.8±0.01, 3.6±0.01). The control group's TAC (4.00±0.32), were calculated. Additionally, the TAC values for renal patients were (2.38±0.55), while in women (2.16±0.34).