Alkasit restoratif materyalin ve remineralizasyon ajanlarının başlangıç mine lezyonları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of alkasite restorative material and remineralization agents on initial enamel lesions
  1. Tez No: 790779
  2. Yazar: ŞEVVAL AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM EREN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı alkasit restoratif materyal kullanılarak yapılan restorasyonların, komşu diş yüzeyindeki yapay mine lezyonlarının remineralizasyonuna etkisini P11-4 ve kazein fosfopeptid-amorf kalsiyum florofosfat (CPP-ACFP) esaslı remineralizasyon ajanlarıyla hem tek başlarına hem de kombine kullanılarak karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda çürüksüz 24 adet küçük azı dişi ve 48 adet büyük azı dişi kullanılmıştır. Materyallerin remineralizasyon potansiyellerini değerlendirmek amacı ile öncelikle küçük azı dişlerinin her iki proksimal yüzeyinde başlangıç mine lezyonları oluşturuldu. Ardından örnekler remineralizasyon prosedürlerine göre: Grup 1; Kontrol, Grup 2; alkasit (Cention N), Grup 3; alkasit+ P11-4 (Curodont Repair, Credentis, İsviçre), Grup 4; P11-4, Grup 5; alkasit+ CPP-ACFP (MI Varnish, GC Corp., Japonya), Grup 6; CPP-ACFP olmak üzere rastgele 6 gruba ayrıldı (n=7). Alkasit restoratif materyalinin kullanıldığı gruplarda; yapay lezyonlara komşu diş yüzeyine OD ya da OM sınıf II preparasyonun ardından açılan kaviteler alkasit ile restore edilmiştir. Remineralizasyon ajanlarının kullanıldığı gruplarda ise ajanlar üretici firma önerilerine göre yapay çürük lezyonlarına uygulanmıştır. Hazırlanan örneklere ağızdaki dinamik ortamı taklit edecek şekilde demineralizasyon ve remineralizasyon basamaklarını içeren 10 günlük pH döngüsü uygulandı. Yapay mine lezyonlarında oluşan demineralizasyon ve remineralizasyon DIAGNOdent Pen (KaVo, Almanya) ve Micro-BT (SkyScan 1272, Belçika) ile değerlendirildi. Elde edilen veriler tek yönlü Varyans analizi, Tukey ve Bonferroni testleri ile istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to compare the effect of restorations made using alkasite restorative material on the remineralization of artificial enamel lesions on the adjacent tooth surface, both alone and in combination with P11-4 and casein phosphopeptide-amorphous calcium fluorophosphate (CPP-ACFP) based remineralization agents. 24 premolar teeth and 48 molar teeth without caries were used in our study. Initial enamel lesions were created on both proximal surfaces of premolars in order to evaluate the remineralization potential of the materials. Then samples according to remineralization procedures were randomly divided into 6 groups as (n=7): Group 1; Control, Group 2; alkasite (Cention N), Group 3; alkasite+ P11-4 (Curodont Repair, Credentis, Switzerland), Group 4; P11-4, Group 5; alkasite+ CPP-ACFP (MI Varnish, GC Corp., Japan), Group 6; CPP-ACFP. In groups where alkasite restorative material is used; The cavities opened after OD or OM class II preparation on the tooth surface adjacent to the artificial lesions were restored with alkasite. In the groups in which remineralization agents were used, the agents were applied to the artificial caries lesions according to the manufacturer's recommendations. A 10-day pH cycle including demineralization and remineralization steps was applied to the prepared samples in a way that mimics the dynamic environment in the mouth. Demineralization and remineralization of artificial enamel lesions were evaluated with DIAGNOdent Pen (KaVo, Germany) and Micro-CT (SkyScan 1272, Belgium). The obtained data were statistically analyzed with one-way analysis of variance, Tukey and Bonferroni tests.