Immune response for patients infected with helicobacter pylori in Iraq
Irak'ta helikobakter pilori enfeksiyonu olan hastalarda immün tepki
- Tez No: 790792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK, DR. JANAN MAJEED JASİM AL-AKEEDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada 40 hasta, bu çalışmada H. pylorienfeksiyonu olan 30 hasta kullanıldı. Kontrol için sağlıklı kişilerden 10 adet numune alındı. Bu çalışma H. Pylorienfeksiyonunu belirleyecek, ardından Enzyme-linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) tekniği ile kan grubunu, IFN-beta ve IL12'yi saptayacaktır.H. pylori ile enfekte hastalarda serum IL12 konsantrasyonu, sağlıklı hastalara (kontrol) (39.385 ± 6.819) kıyasla anlamlı bir artışla (p değeri 0.0085) yüksek düzeyde (162.314 ± 14.782) bulundu. Sağlıklı bireylere (kontrol) (50.640 ± 3.779) kıyasla H. pylori(168.360 ± 28.693) ile enfekte hastalarda IFN-beta serum konsantrasyonunda anlamlı artış (pdeğeri 788) tespit edildi. H. pylori ile enfekte hastalarda sağlıklı hastalara göre IL12, IFN-beta artışı, enfekte hastalarda bağışıklık sisteminin patojene direnç gösterdiğini bize göstermiştir.Bu çalışmanın amacı, yaş risk faktörünün enfekte hastalardaki etkisini ortaya koymaktır. H. pylori ile enfekte hastalarda immün yanıtta sitokinler IFN-beta, IL12'nin etkisi, ileri yaş H. pyloriile enfekte hastalarda ana risk faktörü olarak kabul edilir ve sitokinler (IL12,IFN-beta) düzeyi helicobacter pylori hastalarında bağışıklık tepkisi göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this study 40 patients were used in the experiment, 30 patients infected with H. Pyloriinfection and 10 for control, In this study the blood group, IFN-beta, and IL12 were collcted by Enzyme-linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) technique, to define the H. pylori infection.The serum concentration of IL12 in patients infected with H.pylori was high level (162.314 ± 14.782) with a significant increase (p-value 0.0085), compared with healthy patients (control) (39.385 ± 6.819), and there was a significant increase (p-value 788) in serum concentration of IFN-beta in patients infected with H. pylori(168.360 ± 28.693) compared with healthy individuals (control) (50.640 ± 3.779). The Increase in IL12, IFN-beta in patients infected with h.pylori than the healthy patients showed us that the immunity system in infected patients resisted the pathogen, the aim of this study demonstrated the effect of the age risk factor on patients infected with helicobacter pylori and the effect of cytokines IFN-beta, IL12 in the immune response in patients infected with H. pylori, as a conclusion in this study older age consider as the main risk factor in patients infected with H. pyloriand cytokines (IL12,IFN-beta) level demonstrated immune response in patients with H. pylori.