Psödoeksfoliasyon sendromunun aortik sertlik indeksi üzerine etkilerinin araştırılması
İnvestigation of the effect of psödoexfoliation syndrome on aortic stiffness index, medical speciality thesis
  1. Tez No: 790837
  2. Yazar: FATİH DURUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Psödoeksfoliasyon Sendromunun Aortik Sertlik İndeksi Üzerine Etkisinin Araştırılması,Tıpta Uzmanlık Tezi Amaç: Psödoeksfoliasyon sendromlu (PES) olan olgular, Psdödoeksfoliasyon Glokomlu (PEG) hastalar ile normal olguları aortik sertlik indeksi(ASİ) açısından karşılaştırarak, PES'li olgularda ASİ değişikliklerini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Ocak 2020-Eylül 2022 tarihleri arasında, Göz hastalıkları ve Kardiyoloji kliniklerince takibe alınan 42 hastaya ait kayıtlar retrospektif olarak tarandı. Olgular; grup 1 (PES'li hastalar), Grup 2 (PEG'li hastalar) ve Grup 3 (kontrol grubu) olarak sınıflandırıldı. Araştırma kapsamına alınan tüm hastaların dosyalarından ve hastane bilgi sisteminden en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİDGK), tam bir oftalmolojik muayene bulguları, Goldman aplanasyon tonometrisiyle göz içi basınçları ölçümleri(GİB) ve optik koherens tomografiyle (OKT) peripapiler retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve ganglion hücre analizi (GHA) ölçümleri, ekokardioyografi ve sistemik kan basıncı ölçümleri alınarak veri toplama formuna kayıt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İnvestigation of the effect of psödoexfoliation syndrome on aortic stiffness index, Medical speciality thesis, Purpose: To investigate the changes in the ASİ in patients with PES by comparing patients with PES, patients with PEG and Normal patients in terms of ASİ. Materials and methods: The records of 42 patients followed by Ophthalmology and Cardiology clinics between January 2020 and September 2022 were scanned retrospectively. The cases were classified as Group 1 (Patients withs PES), Group 2 (Patients withs PEG) and Group 3(Control group).Best corrected visual acuity, a complete ophthalmological examination findings, measurements of intraocular pressure (GİB) with Goldman applanation tonometry, retinal nerve fiber analysis and ganglion cell analysis measurements with optical coherence tomography(OKT), echocardiography and systemic measurements of blood pressure, and blood parameters affecting the ASİ were obtained from the files of all patients included in the study and in the hospital information system, and they were recorded in the data collection form.