Çocuk kardiyoloji polikliniğine göğüs ağrısı veya çarpıntı şikayeti ile başvuran 9-18 yaş arası çocuklarda anksiyete, depresyon ve panik bozukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety, depression and panic disorder among children aged 9-18 years with chest pain and palpitations admitted to pediatric cardiology outpatient clinic
  1. Tez No: 790838
  2. Yazar: YAZGÜLÜ ÖZDOLAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMİ ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA GEÇKALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çocuklarda görülen göğüs ağrısı veya çarpıntılar nadiren kalp kaynaklıdır. Çalışmamızda organik bir nedeni belirlenemeyen çocuklarda bu belirtilerin psikojenik kökenli olup olmadığını araştırmayı ve bu belirtilerin kaygı, depresyon ve panik bozukluğu düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çocuk Kardiyoloji polikliniğine göğüs ağrısı veya çarpıntı yakınması ile başvuran hastalar öykü, fizik muayene bulguları, biyokimyasal testler, elektrokardiyografi, ekokardiyografi ve 24 saatlik Holter monitörizasyon kayıtları ile değerlendirildi. Çalışmamızda organik bir neden saptanamayan hastalar ve ebeveynleri çalışma grubu, sağlıklı çocuklar ve ebeveynleri ise kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışmaya alınan tüm hastalar ve ebeveynleri Çocuk Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Revize Edilmiş (R-CADS) çocuk ve ebeveyn ölçeği anketini doldurdu. Çalışma grubu göğüs ağrısı ve çarpıntı grubu olarak ikiye ayrıldı, sonuçlar kontrol grubu ile karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışma grubunda toplam 50 çocuk (göğüs ağrısı grubunda 28 çocuk [ortalama yaş:13,9 yıl; %60,7(n=17) kız ve %39,3(n=11) erkek] ve çarpıntı grubunda 22 çocuk [ortalama yaş: 14,3 yıl; %63,6 (n=14) kız ve %36,4(n=8) erkek]) ve 50 sağlıklı çocuk [ortalama yaş:13,6 yıl; %40 (n=20) kız ve %60 (n=30) erkek] bu çalışmaya alındı. Tüm R-CADS alt ölçekleri (sosyal fobi, ayrılık anksiyetesi bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk, majör depresif bozukluk) T-puanları, göğüs ağrısı ve çarpıntı gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Panik bozukluğu alt ölçeği T-puanları çarpıntı grubunda göğüs ağrısı grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunurken, diğer alt ölçekler T-puanları gruplar arasında farklılık göstermedi.Sonuç: Bu sonuçlar, çocuklarda göğüs ağrısı veya çarpıntının artmış anksiyete ve depresyon düzeyleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Göğüs ağrısı veya çarpıntısı olan çocuk ve ergenlerde kapsamlı psikiyatrik değerlendirmenin tanısal yaklaşımın bir parçası olması uygun görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Chest pain or palpitations seen in children are rarely of cardiac origin. In our study, we aimed to investigate whether these symptoms in children without an identified organic cause are of psycogenic origin, and to evaluate the relationship between these symptoms and levels of anxiety, depression and panic disorder. Materials and Methods: Patients with chest pain and palpitations admitted to pediatric cardiology outpatient clinic were evaluated based on patients' history, physical examination findings, biochemical tests, electrocardiographic and echocardiographic examinations, 24-hour Holter monitoring records. Patients without an identifed organic cause and their parents were defined as study group, whereas healthy children and their parents were identified as control group in our study. All patients and their parents enrolled in the study completed questionnaire of Child Anxiety and Depression Scale-Revised (R-CADS) child and parent scale. The study group was devided into chest pain group and palpitations group, results were compared with control group.Results: A total of 50 children in the study group (28 children in chest pain group [mean age:13,9 years; 60,7%(n=17) girls and 39,3%(n=11) boys] and 22 children in palpitations group [mean age:14,3 years; 63,6%(n=14) girls and 36,4%(n=8) boys]) and 50 healthy children [mean age:13,6 years; 40%(n=20) girls and 60%(n=30) boys] were enrolled in this study. All R-CADS subscales (social phobia, separation anxiety disorder, generalized anxiety disorder, panic disorder, obsessive-compulsive disorder,major depressive disorder) T-scores were found to be significantly higher in the chest pain ad palpitations groups compared to the control group. Panic disorder subscale Tscores were found to be significanly higher in palpitations group compared to chest pain group; while other subscales T-scores did not differ between groups. Conclusion: These results indicate that chest pain or palpitations in children are associated with increased anxiety and depression levels. It seems reasonable that compherensive psychiatric evaluation could be a part of the diagnostic approach for children and adolescents with chest pain or palpitations.