Obezite farkındalığı ile beden algısının yetişkin kadınlarda saptanması
Detection of obesity awareness and body image in adult women
- Tez No: 790904
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, yetişkin kadınların obezite farkındalığını ve beden algılarını saptamak amacıyla yürütülmüştür. 18-64 yaş arasında 202 kadın bu araştırmaya katılmıştır. Kadınların yaş ortalaması 38,51±12,72 yıldır. Araştırmanın verileri anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anket formunda sosyo-demografik özellikler, beslenme bilgi ve alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri içeren bilglere bulunmaktadır. Ayrıca, Obezite Farkındalık Ölçeği (OFÖ) ve görsel beden algı skalası kadınlara araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the obesity awareness and body perceptions of adult women. 202 women between the ages of 18-64 participated in this study. The mean age of women was 38.51±12.72 years. The data of the research were collected via using a questionnaire form. In the questionnaire form, there is information including sociodemographic characteristics, nutritional knowledge and habits, anthropometric measurements. In addition, the Obesity Awareness Scale (OAS) and the visual body perception scale were applied face-to-face to the women by the researcher.