Ağır metallerin cansız biyokütle ile uzaklaştırılmasına etki eden faktörler
- Tez No: 79096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL AKÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu çalışmada içme ve atık sularda yaygın olarak bulunan nikel, bakır, kurşun, kadmiyum, krom ve çinko metallerinin uzaklaştırılması veya önzenginleştirilmesi amacıyla, cansız Su sümbülü [Eichhornia crassipes (Mart.) Solms]-Water Hyacinth bitki kökü biyokütlesinin kullanılabilirliği, optimum metal uzaklaştırma şartları, metal bağlama kapasitesinin artırılması ve metal bağlama mekanizması incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda; Su sümbülü bitki kökü biyokütlesi tanecik boyutunun küçülmesi ile metal bağlanma miktarının arttığı, çalışılan bütün metallerin biyokütle üzerine bağlanmasının çok hızlı gerçekleştiği, ortamda mevcut olan metal konsantrasyonunun artmasıyla metal bağlanmasının da arttığı ve optimum şartlarda çalışılan bütün metallerin bağlanma derecelerinin % 85' in üzerinde gerçekleştiği, metal bağlanmasının pH' ya kuvvetle bağımlı olduğu, düşük pH' larda çok düşük metal bağlanması gözlenirken pH' nın artmasıyla metal bağlanmasının da hızla arttığı, hem asidik hem de bazik ön işlemlerin metal bağlanma miktarını genellikle arttırdığını, ortamda EDTA bulunmasının metal bağlanmasını tamamen engellediğini, ortamda NaCl bulunmasının biyokütlenin çalışılan metalleri bağlamasını % 1 1 - 68.9, KC1 bulunmasının % 0.4 - 7.67, Ca(N03)2 bulunmasının % 0 - 43.39 ve MgCl2 bulunmasının % 0.77 - 63.16 oranında azalttığı bulunmuştur. Bu tuzları bir arada içeren sentetik deniz suyu çözeltisi içerisinde çalışılan metallerin uzaklaştırılması incelenmiş ve biyosorpsiyonla Cr % 95.52, Pb % 90.16, Cu % 75.79, Ni % 22.64, Zn % 21.90 ve Cd % 1.5 oranında uzaklaştırıldığı bulunmuştur. Yapılan sulu ve susuz ortam titrasyonları sonucunda, bağlanmanın asıl olarak biyokütledeki katyon değiştirici karboksil gruplarıyla oluştuğu ancak amino grubu vasıtasıyla da kompleks şeklinde bazı ağır metalleri bağladığı kanısına varılmıştır. Biyokütlenin kapasite kaybı olmaksızın asitle rejenere edilebildiği, biyokütledeki katyon değiştirici grupların NaCl ile, geri kalan kısımların ise daha kuvvetli kompleks yapan bir metalle desorbe edilebildiği bulunmuştur. Su sümbülü bitki kökü biyokütlesi ile çalışılan metallerin uzaklaştırılmasındaki seçicilik sırasının Pb > Cd > Cr > Cu > Zn > Ni olduğu bulunmuştur. XVI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, use of nonliving Water hyacinth [Eichhornia crassipes (Mart.) Solms]roots biomass, condition of optimum metal uptake, increasing of metal binding capacity of biomass and mechanism of metal bound were investigated to purpose nickel, copper, lead, cadmium, chromium and zinc metals uptake and preconcentration of drinking and wastewater. As a result, amount of metal bound was increased with decreasing of particle size of Water hyacinth roots biomass. Binding of studied metals on biomass was found very rapid, amount of metal bound increased with the concentration of metal available. At optimum conditions, the degree of binding of studied metals was > 85 %. pH of the solution had a strong effect on the binding of all studied metals, very little binding was seen at pH 2 but increased rapidly with increasing pH. Generally both acidic and basic pretreatment increased the amount of metal bound. Binding was completely blocked in presence of EDTA. Metal binding capacity of this biosorbent was decreased 1 1 - 68.9 % in the presence of NaCl, 0.4 - 7.67 % KC1, 0 - 43.39 % Ca(N03)2 and 0.77 - 63.16 % MgCI2. Mentioned metal's uptake in the synthetic sea water was investigated and Cr 95.52 %, Pb 90.16 %, Cu 75.79 %, Ni 22.64 %, Zn 21.90 % and Cd 1.5 % were removed by biosorption. Aqueous and nonaqueous titrations showed that binding was mainly carried out with carboxylic groups of biomass as a cation exchange but little binding was also carried out with amino groups to form complex. It was found that biomass could be regenerate by acid without any decreasing capacity, cation exchange could be desorbed with NaCl and remain parts could be desorbed with a more strong complexer metal. Studied metal's uptake selectivity of Water hyacinth roots biomass showed a trend of Pb > Cd > Cr > Cu > Zn > Ni. XVII