Covid-19 pandemi döneminde Karabük il'inde görev yapan beden eğitimi öğretmenleri ile uygulamalı bilimler alanındaki öğretmenlerin psikolojik sıkıntı düzeylerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
An investigation of psychological distress levels of the physical education teachers in the field of applied sciences working in Karabük province during Covid-19 pandemic according to various variables
- Tez No: 791017
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM EKİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada uygulamalı bilimler çatısı altındaki beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar, müzik ve robotik kodlama/ bilişim teknolojisi öğretmenlerinin, COVİD-19 pandemisi ile ilişkili psikolojik sıkıntı düzeylerinin mesleki alanlarına ve serbest zamanlarını değerlendirmelerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Karabük ilindeki tüm Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaöğretim kurumları gezilerek yüz yüze anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya gönüllü 116 kadın ve 186 erkek olmak üzere 104 beden eğitimi ve spor öğretmeni, 71 görsel sanat öğretmeni, 80 müzik öğretmeni ve 47 robotik kodlama/bilişim teknolojisi öğretmeni ile toplam 302 öğretmen katılmıştır. Araştırmada Ay, Oruç ve Özdoğru (2021)'nun Türkçe' ye uyarladığı“COVİD-19 ile ilişkili psikolojik sıkıntı ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek 12 maddeden ve 2 alt boyuttan (Korku ve kaygı, şüphe) oluşmaktadır. Veriler normal dağılım göstermediğinden non-parametrik testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre araştırmaya katılan uygulamalı bilimler öğretmenlerinin, COVİD-19 pandemisi ile ilişkili psikolojik sıkıntı düzeyleri mesleki alanlarına ve serbest zamanlarını değerlendirmelerine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Sonuçlara göre beden eğitim ve spor öğretmenleri en yüksek COVİD-19 pandemisi kaygı ve korku düzeylerinin, müzik öğretmenleri en yüksek şüphe düzeylerine sahiptir. Serbest zamanında yurt içi ve yurt dışı seyahat eden öğretmenlerin COVİD-19 pandemisi şüphe, kaygı ve korku düzeyleri diğerlerine göre daha yüksek olduğu belirlendi. Ayrıca robotik kodlama/ bilişim teknolojisi öğretmenleri, COVİD-19 pandemisi korku, kaygı ve şüphe düzeyi en düşük olan gruptur. En düşük korku ve kaygı düzeyine sahip olanlar, serbest zamanında kitap okuyanlardır. Doğada vakit geçirmeyi tercih edenlerin COVİD-19 pandemisi şüphe düzeyleri düşük bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the psychological distress levels associated with COVID-19 of physical education and sports, visual arts, music and robotic coding / information technology teachers under the umbrella of applied sciences according to their professional fields and leisure time evaluation. All secondary education institutions affiliated to the Ministry of National Education in Karabük were visited and a face-to-face survey was conducted. A total of 302 teachers, including 116 female and 186 male volunteers, 104 physical education and sports teachers, 71 visual arts teachers, 80 music teachers and 47 robotic coding/information technology teachers participated in the study. The“COVID-19 related psychological distress scale”adapted into Turkish by Ay, Oruç, and Özdogru (2021) was used in the research. The scale consists of 12 items and 2 sub-dimensions (fear and anxiety, doubt). Since the data did not show normal distribution, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis tests, which are non-parametric tests, were applied. According to the results of the research, the psychological distress levels related to COVID-19 of the applied sciences teachers participating in the research differ significantly according to their professional fields and their leisure time evaluations. Physical education and sports teachers have the highest levels of COVID-19 anxiety and fear, and music teachers have the highest levels of suspicion. It has been determined that those who travel domestically and abroad in their free time have higher levels of COVID-19 suspicion, anxiety and fear than others. In addition, robotic coding / information technology teachers have the lowest level of fear, anxiety and suspicion of COVID-19. Those who have the lowest level of fear and anxiety are those who read in their free time. The level of suspicion of COVID-19 was found to be low in those who prefer to spend time in nature.