Psödoeksfoliasyon sendromlu hastaların serum ve aköz hümördeki iskemi modifiye albümin, Il-6, ıl-10, meteorin-like protein seviyelerinin ve ön segment parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of ischemia modified albumin, IL-6, IL-10, meteorin-like protein levels in serum and aqueous humor and anterior segment parameters of patients with pseudoexfoliation syndrome
- Tez No: 791116
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN MUHAFİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada PES'li hastaların ön segment parametrelerinin, serum ve aköz hümördeki İnterlökin (IL)-6, IL-10, Meteorin-like Protein (Metrnl) ve İskemi Modifiye Albümin (İMA) seviyelerinin araştırılması hedeflenmiştir. PES ve kataraktı olan 38 hasta çalışma grubuna ve sadece kataraktı olan 38 hasta kontrol grubuna dahil edildi. Cerrahi öncesinde hastaların statik (skotopik, mezopik, fotopik) ve dinamik pupillografileri çekilip topografi ile ön segment parametreleri ,[minimal kornea kalınlığı (MKK), santral kornea kalınlığı, ön kamara derinliği ve hacmi, iridokorneal açı, kornea hacmi ve dansitometrisi] kaydedildi. Speküler mikroskopi ile hastaların endotel hücre parametreleri ölçüldü. Hastalardan alınan serum ve aköz hümör örnekleri -80 °C'de saklanıp çalışma sonunda bu örneklerden IL-6, IL-10, Metrnl ve İMA seviyeleri Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) yöntemiyle ölçüldü. Çalışma grubunda endotel hücre yoğunluğu kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük olmasına rağmen (p0.05). MKK ve kornea hacmi dışında kornea ve ön kamara parametreleri açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu (p>0.05). Kornea hacmi ve MKK ise PES'li hastalarda anlamlı olarak daha düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate anterior segment parameters, Interleukin (IL)-6, IL-10, Meteorin-like Protein (Metrnl) and Ischemia Modified Albumin (IMA) levels in serum and aqueous humor of patients with PES. Thirteen eight patients with PES and cataracts were included in the study group and 38 patients with cataracts alone were included in the control group. Before surgery, static (scotopic, mesopic, photopic) and dynamic pupillographies of the patients were taken and anterior segment parameters [minimal corneal thickness (MCT), central corneal thickness, anterior chamber depth and volume, iridocorneal angle, corneal volume and densitometry] were recorded by topography. Endothelial cell parameters of the patients were measured by specular microscopy. Serum and aqueous humor samples taken from the patients were stored at -80 °C and IL-6, IL-10, Metrnl and IMA levels were measured from these samples by Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay (ELISA) method at the end of the study. Although endothelial cell density was significantly lower in the study group than in the control group (p0.05). There was no significant difference between the two groups in terms of corneal and anterior chamber parameters except for MCT and corneal volume (p>0.05). Corneal volume and MCT were significantly lower in patients with PES (p0.05).