Adölesan idiopatik skolyoz nedeni ile opere edilen hastaların klinik ve radyolojik sonuçları
Clinical and radiological results of patients we operated due to adolescent idiopatic scoliosis
- Tez No: 791130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ATİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; Çalışmamıza Dicle Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğimize başvuran ve tarafımızca opera edilen Adolesan İdiopatik Skolyoz (AIS) tanılı hastaların klinik ve radyolojik sonuçlarını gözlemlendi. Gereç ve Yöntem: Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde, 2011 ile 2022 tarihleri arasında, adölesan idiyopatik skolyoz tanısı konulmuş ve posterior enstrümantasyon ile füzyon operasyonu uygulanmış, son kontrole gelen, yeterli takip ve dökümantasyona sahip 28 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara son kontrollerinde SRS (Scoliosis Research Society)-22 anketi doldurulmuştur. Bu hastaların ameliyat öncesi, ameliyattan hemen sonra ve son kontrollerinde elde edilen klinik ve radyografik muayene sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Adölesan İdiyopatik Skolyoz tanısı konulmuş ve posterior enstrümantasyon ile füzyon operasyonu uygulanmış hastaların %78,6'sının kız, %21,4'ünün de erkek olduğu saptandı. Yaş ortalamasının 14,79±1,969 (yıl) ve takip sürelerinin ise 28,79±16,098 (ay) olduğu görüldü. Radyolojik değerlendirmelere göre Lanke sınıflamasına göre %57,1'inin Tip I, %3,6'sının Tip II, %3,6'sının Tip III, %25'inin Tip V, %10,7'sinin ise Tip VI olduğu görüldü. Risser bulgularına göre; %7,1'inin Evre 2, %14,3'ünün Evre 3, %57,1'inin Evre 4, %21,4'ünün de Evre 5 olduğu saptandı. Hastaların Fontal planda Preoperatif Cobb açı ortalaması 52,11°, Postoperatif Cobb ortalama 7,11°, Korreksiyon oranı %87,2, Son Cobb ortalaması 11,07°, Korreksiyon kaybının %7,5 olduğu saptandı. Hastaların operasyon öncesi ve sonrası klinik değerleri incelendiğinde; Preoperatif Cobb açı ortalaması 52,11°, Postoperatif Cobb açı ortalaması 7,11°, Son Cobb açı ortalamasının 11,07° olduğu, Preoperatif Kifoz açı ortalaması 29,21°, Postoperatif Kifoz açı ortalaması 27,25°, Son Kifoz açı ortalamsının 29,71° olduğu, Preoperatif Lomber Lordoz açı ortalaması 41,89°, Postoperatif Lomber Lordoz açı ortalaması 40,07°, Son Lomber Lordoz açı ortalaması 41,68° olduğu görüldü. Çalışmamıza dahil edilen hastalara hem operasyon öncesi hem de operasyondan sonra kontrollerde anket SRS-22 ölçeği uygulandı. Hastaların preoperatif ağrı skoru ortalaması, dış görünüm skor ortalaması, fonksiyon-aktivite skor ortalaması, ruh sağlığı skor ortalaması ve memnuniyet skoru ortalaması sırasıyla; 2.9, 2.5, 3.3, 2.9 ve 3.53 olarak saptandı. Ameliyat sonrası skorlar ise sırasıyla 4.08, 4.27, 4.15, 3.95 ve 4.35 saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The study aims to evaluate the clinical and radiological results of patients diagnosed with Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) who were admitted to Dicle University Orthopedics and Traumatology clinic for surgery. Material and Method: Twenty-eight patients with adequate follow-up and documentation who were diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis and underwent fusion surgery with posterior instrumentation at the Orthopedics and Traumatology Clinic between 2011 and 2022 were included in the research. The patients filled out the SRS-22 (Scoliosis Research Society) questionnaire at their last controls. The results of clinical and radiographic examinations obtained before, immediately after, and at the last controls of these patients were evaluated retrospectively. Results: Of the patients diagnosed with Adolescent Idiopathic Scoliosis and underwent fusion surgery with posterior instrumentation, 78.6% were female and 21.4% were male. The mean age was 14.79±1.969 (years) and the mean follow-up period was 28.79±16.098 (months). Based on the radiological evaluations, 57.1% were Type I, 3.6% were Type II, 3.6% were Type III, 25% were Type V, and 10.7% were Type VI according to the Lanke classification. According to Risser signs, 7.1% were Stage 2, 14.3% were Stage 3, 57.1% were Stage 4, and 21.4% were Stage 5 patients. The mean Preoperative Cobb angle of the patients was 52.11° in the frontal plane, the mean Postoperative Cobb angle was 7.11°, the correction rate was 87.2%, and the mean Final Cobb angle was 11.07°, and the loss of correction was 7.5%. When the preoperative and postoperative clinical values of the patients were examined, it was seen that the mean Preoperative Cobb angle was 52.11°, the mean Postoperative Cobb angle was 7.11°, the mean Last Cobb angle was 11.07°, the mean Preoperative Kyphosis angle was 29.21°, the mean Postoperative Kyphosis angle was 27.25°, the mean Last Kyphosis angle was 29.71°, the mean Preoperative Lumbar Lordosis angle was 41.89°, mean Postoperative Lumbar Lordosis angle was 40.07°, and mean Last Lumbar Lordosis angle was 41.68°. The SRS-22 questionnaire was applied to the patients included in our study before the operation, and after the operation in the controls. The mean preoperative pain score, external appearance score average, function-activity score average, mental health score average, and satisfaction score average of the patients were 2.9, 2.5, 3.3, 2.9, and 3.53, respectively. The postoperative scores were 4.08, 4.27, 4.15, 3.95, and 4.35, respectively.