Yerel halkın kırsal turizm algısının yaşam kalitesine etkisi: Ordu ili örneği
The effect of local people's perception of rural tourism on the quality of life: Case of Ordu province
- Tez No: 791146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY TURPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Alternatif turizm formlarından biri olan kırsal turizm, yerel halkın yaşam kalitesi üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Bu araştırmanın amacı, Ordu ilinin merkez ve ilçelerinde yaşayan yerel halkın kırsal turizm algılarının yaşam kaliteleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Nicel araştırma yöntemi benimsenerek gerçekleştirilen bu çalışmada, teorik çerçeveyi oluşturmak için ikincil verilerden, analiz verilerini oluşturmak için ise Ordu ilinin merkez ve ilçelerinde yaşayan yerel halktan toplanan geçerli 539 adet anket formu vasıtasıyla birincil verilerden yararlanılmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket formunun birinci bölümünde katılımcıların demografik özelliklerini ölçmeye yönelik ifadeler, ikinci bölümünde kırsal turizm ölçeğine ilişkin ifadeler, üçüncü bölümünde ise yaşam kalitesi ölçeğine ilişkin ifadeler yer almaktadır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda elde edilen veri seti üzerinde; açımlayıcı faktör analizi, mean (ortalama) analizi, normallik testi, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi, basit korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Ordu ilinin merkez ve ilçelerinde yaşayan yerel halkın kırsal turizm algılarının yüksek düzeyde, yaşam kalitelerinin ise orta düzeyde olduğu saptanmıştır. Ölçekler arası ilişkiler incelendiğinde ise, Ordu ilinin merkez ve ilçelerinde yaşayan yerel halkın; kırsal turizmin genel etkilerine yönelik algılarının artması durumunda yaşam kalitelerinin de zayıf düzeyde artacağı, kırsal turizmin genel etkilerine ilişkin algılarının azaldığı durumlarda ise yaşam kalitelerinin de zayıf düzeyde azalacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte Ordu ilinin merkez ve ilçelerinde yaşayan yerel halkın yaşam kalitelerinin %11,4'ü kırsal turizmin genel etkileri ile açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the alternative tourism forms, rural tourism has a determining effect on the quality of the life of the local people. The aim of this study is to determine the effect of rural tourism on the quality of life of the local people living in the center and districts of Ordu. Quantitative research method was applied in this study. Secondary data were used to create the theoretical framework, and primary data were used to create the analysis data through valid 539 questionnaires collected from the local people living in the center and districts of Ordu. In the first part of the questionnaire, there are expressions to measure the demographic characteristics of the participants; in the second part, there are the expressions about the rural tourism scale; in the third part, there are the expressions about the quality of life scale. In the light of the purpose of the study, the collected data were analyzed through exploratory factor analysis, mean analysis, normality test, independent sample t-test, one-way analysis of variance, simple correlation analysis and simple linear regression analysis. Findings showed that the rural tourism perceptions of the local people living in the center and districts of Ordu are at a high level whereas their life quality is at a moderate level. When the relations between the scales are examined, it has been concluded that when the perceptions of the local people living in the center and districts of Ordu province about the general effects of rural tourism increase, their life quality will increase weakly. Moreover, in cases where their perceptions of the general effects of rural tourism decrease, their life quality will decrease at a weak level. In addition, 11.4% of the life quality of the local people living in the center and districts of Ordu province is explained by the general effects of rural tourism.