COVID-19 enfeksiyonuna eşlik eden akut böbrek hasarında metalloproteinaz doku inhibitörü-2 (TIMP-2) ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-7 (IGFBP7) düzeylerinin incelemesi
Examination of metalloproteinase tissue inhibitor-2 (TIMP-2) and insulin-like growth factor binding protein-7 (IGFBP7) levels in acute kidney injury accompanying COVID-19 infection
- Tez No: 791145
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Aralık 2019 Tarihinden beri dünya çapında küresel olarak yayılım gösterip pandemiye yol açmış olan COVID-19 koronavirüs hastalığı şiddetli akut solunum sendromu SARS-CoV-2 koronavirüsünden kaynaklanmaktadır. Ciddi pnomoniye sebep olan bu hastalık sadece akciğelerde değil diğer organlarda da tahribata sebep olmaktadır. Bizim çalışmamızda özellikle böbreklerde bulunan tübül hücrelerinde gelişen akut böbrek hasarında belirteç olan Metalloproteinaz Doku İnhibitörü-2 (TIMP-2) ve İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü Bağlayıcı Protein-7 (IGFBP7) düzeylerine ışık tutmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastalardan serum kreatinin, kan üre nitrojeni (BUN), Na, K, Cl, Ürik Asit, Total Protein, Albumin, Sistatin C, spot idrar albumin/kreatinin, spot idrar protein/Cr, D dimer parametrelerinin düzeylerine bakılmış ve spot idrar numunleri ile TIMP-2 ve IFGBP7 ELISA çalışması yapılmıştır. Sonuçlar istenilen parametreler ile karşılaştırılıp SPSS programı ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: ELISA çalışması ve diğer parametreler göz önüne alınarak, COVID-19 enfeksiyonuna eşlik eden akut böbrek hasarı evreleri incelenmiştir. COVID-19 pozitif hastaların yaşı ilerledikçe akut böbrek hasarı gelişimi artmıştır. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonu açısından BUN, Na, Ürik Asit, Sistatin C, spot idrar albumin/kreatinin, spot idrar protein/kreatinin. TIMP-2 ve IGFBP7 düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: COVID-19 enfeksiyonuna eşlik eden akut böbrek hasarının biyobelirteçlerinden TIMP-2 ve IGFBP7 istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sistatin C ve IGFBP7 parametreleri arasında ve son olarak TIMP-2 ve IGFBP7 arasında pozitif yönlü bir korelasyon bulunmuştur. Bu veriler doğrultusunda COVID-19 enfeksiyonunun akut böbrek hasarı olasılığını arttırdığı ve bu olasılık TIMP-2 ve IGBP7 yüksekliği ile erken dönemde gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: COVID-19 coronavirus disease, which has spread globally and caused a pandemic since December 2019, is caused by severe acute respiratory syndrome SARS-CoV-2 coronavirus. This disease, which causes serious pneumonia, causes destruction not only in the lungs but also in other organs. In our study, it was aimed to shed light on the levels of Metalloproteinase Tissue Inhibitor-2 (TIMP-2) and Insulin-Like Growth Factor Binding Protein-7 (IGFBP7), which are markers in acute kidney injury, especially in tubule cells in the kidneys. Materials and Methods: The levels of serum creatinine, BUN, Na, K, Cl, Uric Acid, Total Protein, Albumin, Cystatin C, Albumin/Cr, Protein/Cr, D dimer parameters were checked from the patients, and TIMP-2 and IFGBP7, ELISA studies were performed with spot urine samples. The results were compared with the desired parameters and statistically evaluated with the SPSS program. Results: Considering the ELISA study and other parameters, the levels of acute kidney injury accompanying COVID-19 infection were examined. As the age of COVID-19 positive patients progressed, the development of acute kidney injury increased. In addition, BUN, Na, Uric Acid, Cystatin C, Albumin/Cr, Protein/Cr, TIMP-2 and IGFBP7 levels were found to be statistically significant. Conclusion: TIMP-2 and IGFBP7, which are biomarkers of acute kidney injury accompanying COVID-19 infection, were found to be statistically significant. A positive correlation was found between cystatin C and finally a positive correlation between TIMP-2 and IGFBP7. In line with these data, it was thought that COVID-19 infection increased the possibility of acute kidney injury in the kidneys and this could be demonstrated in the early period by elevated TIMP-2 and IGBP7 levels.