Problemli kripto para alım satım davranışının alkol madde ve kumar bağımlılığı ile ilişkisi
The relationship of problematic cryptocurrency trading behavior with alcohol, substance and gambling addiction
- Tez No: 791181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN HASAN TAHSİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada problemli kripto para alım satım davranışının kumar oynama bozukluğu, alkol kullanım bozukluğu ve madde kullanım bozukluğu ile ilişkisinin incelemesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmanın örneklemini İzmir ilinde bulunan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarından oluşan 120'si kadın, 72'si erkek olmak üzere toplam 192 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Veri Formu, Problemli Kripto Para Ticareti Ölçeği (PKPTÖ), Kumar Oynama Bozukluğu Tarama Testi, Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Formu Alkol Ölçeği (BAPİRT-AÖ) ve Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Formu Madde Ölçeği (BAPİRT-MÖ) kullanılmıştır. p0,05).
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it is aimed to examine the relationship between problematic cryptocurrency trading behaviour and gambling disorder, alcohol use disorder and substance use disorder. MATERIALS and METHODS: The sample of the study consists of 192 people, 72 women and 120 men, who are personnels of a Training and Research Hospital in Izmir. Sociodemographic Data Form, Problematic Cryptocurrency Trading Scale, Gambling Disorder Screening Test, Addiction Profile Index Risk Screening Form Alcohol Scale and Addiction Profile Index Risk Screening Form Drug Scale (APIRS-drug) as data collection tools used. p0,05).