Hemodiyaliz tedavisi alan bireylerdeki hastalık uyum düzeyi ve semptom yönetimi
Level of disease adaptation and symptom managament in individuals undergoing hemodialysis
- Tez No: 791180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇAYIR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hemodiyaliz tedavisinin başarısı bireylerin hastalık ve tedavi sürecine uyumları ile yakından ilişkilidir. Bu çalışma, hemodiyaliz tedavisi alan bireylerdeki hastalığa uyum düzeyi, semptom yönetimi ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi ve hastalığa uyum ile semptom yönetimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tipteki bu araştırma hemodiyaliz tedavisi alan 254 birey ile yürütülmüştür. Araştırma Temmuz-Eylül 2021 tarihleri arasında Yozgat Şehir, Özel Yozgat Gökmedrese ve Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastaneleri diyaliz merkezlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Hemodiyaliz Hasta Tanıtıcı Formu, Diyaliz Semptom İndeksi ve Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 62,08±15,86'dır. Bireylerin Kronik Hastalıklara Uyum Ölçeği toplam puan ortalaması 81,38±12,19 bulunmuş olup ölçek alt boyutlarından en yüksek puan“Fiziksel Uyum”(38,07±6.09), en düşük puan“Sosyal Uyum”(23,66±3,39) alt boyutundan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of hemodialysis treatment is closely related to the adaptation of individuals to the disease and treatment process. This study was conducted to evaluate the level of compliance, symptom management and affecting factors in individuals receiving hemodialysis treatment, and to determine the relationship between disease compliance and symptom management. This descriptive study was conducted with 254 individuals receiving hemodialysis treatment. The research was carried out in the dialysis centers of Yozgat City, Private Yozgat Gökmedrese and Kırşehir Training and Research Hospitals between July and September 2021. Research data were collected using Hemodialysis Patient Descriptive Form, Dialysis Symptom Index and Chronic Disease Adjustment Scale. The mean age of the individuals participating in the study was 62.08±15.86 years. The mean score of Individuals' Adjustment to Chronic Diseases Scale was 81.38±12.19, the highest score of the scale sub-dimensions was“Physical Adjustment”(38.07±6.09), the lowest score was 'Social Adjustment' (23.66±3.39). ) sub-dimension.