Soğuk mate çayının toplam fenolik madde içeriği ve antioksidan aktivitesi üzerine limon suyu ilavesi ve soğuk depolamanın etkisi
The effect of adding lemon juice and cold storage on the total phenolic content and antioxidant activity of cold mate tea
  1. Tez No: 791190
  2. Yazar: NEDİME GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN İRKİN, DOÇ. DR. SEMA ÇARIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya genelinde çok sayıda çay çeşidi tüketilmesiyle birlikte ana vatanı Latin Amerika'nın Güneyi olan Ilex paraguariensis bitkisinin infüzyonuyla elde edilen çay“mate çayı”olarak bilinmektedir. Zengin polifenolik içeriği ile antioksidan, antimikrobiyal, antiinflamatuvar ve antimutajenik özellikleri bulunan mate aynı zamanda obezite, diyabet ve kalp hastalıkları üzerine de olumlu etkiler göstermektedir. Soğuk olarak da tüketimi yaygın olan mate çayının aromasından ve bileşenlerinden daha fazla yararlanabilmek adına uygun şekilde hazırlanıp, depolanması ve uygun süre içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Bu çalışma; mate çayına aroma kazandırabilmek adına limon suyu ilavesinin ve pratik olarak tüketilebilmesi için fazla miktarda hazırlanıp buzdolabı koşullarında soğuk olarak depolanmasının çayın toplam fenolik madde içeriği, antioksidan aktivitesi ve mikrobiyal yükü üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Başlangıçta toplam fenolik madde en yüksek %2 limon suyu ilaveli örnekte gözlenmiştir (p0.05). Duyusal değerlendirmede ise en çok tercih edilen çay %4 limon suyu ilaveli olan, en az tercih edilen ise limon suyu ilavesiz çay olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, mate çayının hazırlama koşullarına dikkat edilip buzdolabında depolanması ile uzun süre antioksidan kapasitesini koruyabildiği, sağlık için tehlikeli olabilecek küf ve maya üremesinin gerçekleşmediği ve duyusal olarak da renk, koku ve lezzetinde bozulmanın olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the consumption of many tea varieties worldwide, tea made with the infusion of the Ilex paraguariensis plant, whose homeland is the South of Latin America, is known as“mate tea”. With its rich polyphenolic content, mate, which has antioxidant, antimicrobial, antiinflammatory and antimutagenic properties, also shows positive effects on obesity, diabetes and heart diseases. In order to benefit more from the aroma and components of mate tea, which is widely consumed cold, it must be properly prepared, stored and consumed within the appropriate time. This study was planned to examine the effect of adding lemon juice to mate tea and cold storage on total phenolic content, antioxidant activity and microbial load of tea. Initially, the highest total phenolic content was observed in the sample with 2% lemon juice added (p0.05). In sensory evaluation, tea with 4% lemon juice added was preferred the most by the panelists, while tea without lemon was preferred the least. As a result, it has been determined that mate tea can preserve its antioxidant capacity for a long time by preparing in suitable conditions and storing it in refrigerator safely, mold and yeast growth that can be dangerous for health does not occur, and there is no sensory deterioration in color, smell and flavor.