Sosyal düşünceler anketi ve sosyal güvence davranışları ölçeğinin geçerlilik ve güvenilirliği
Reliability and validity of social cognitions questionnaire and social behaviour questionnaire
- Tez No: 791215
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Sosyal Düşünceler Anketi (SDA) ve Sosyal Güvence Davranışları Ölçeği (SGDÖ) isimli ölçekler, Clark ve Wells tarafından geliştirilmiş olup, Sosyal Anksiyete Bozukluğu yaşayan bireylerin tedavi süreçlerinde kullanılmaktadır. Bu ölçüm araçları hastaların Sosyal Anksiyete Bozukluğu (SAB) ile ilgili bilişlerini ve güvenlik sağlamaya yönelik davranışlarını tespit etmeyi sağlamaktadır. Ülkemizde bu ölçeklerin hasta takipleri ve klinik çalışmalarda kullanılabilmesi için geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne ayaktan başvuran, DSM-5 tanı ölçütlerine göre Sosyal Anksiyete Bozukluğu tanısı almış 114 hasta ve hastalarla yaş, cinsiyet ve eğitim seviyesi olarak benzer olan 48 kontrol olmak üzere toplamda 162 kişi ile yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde araştırma için hazırlanmış olan sosyodemografik veri formu, Sosyal Düşünceler Anketi, Sosyal Güvence Davranışları Ölçeği, Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeği (LSFBÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve DAS-R-TR uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerin uygulanmasında IBM, EPSS 22.0 programı kullanılmış, Açımlayıcı Faktör Analizi AMOS programı ile incelenmiştir. Bulgular: Sosyal Düşünceler Anketi (SDA) toplam varyansın %52,23'ünü açıkladığı üç faktörlü bir yapıya sahiptir ve toplam Cronbach alfa değeri 0,809 olarak tespit edilmiştir. Ölçeğin alt boyutlarının Cronbach alfa değerleri faktör 1 için 0,821, faktör 2 için 0,618, faktör 3 için 0,671 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Social Cognitions Questionnaire (SCQ) and Social Behaviour Questionnaire (SBQ) were developed by Clark and Wells and they are used in the treatment processes of individuals with Social Anxiety Disorder. These mental measurements enable to determine patients' cognitions and safety behaviors related to SAD. We aimed to examine validity and reliability studies for these scales to be used in patient follow-ups and clinical studies in Turkey. Methods: The study was performed with a total of 162 people, including 114 patients diagnosed with Social Anxiety Disorder according to DSM-5 diagnostic criteria, who applied to the Psychiatry outpatient unit of Bağcılar Training and Research Hospital, and 48 controls who were similar in age, gender and education level to the patients. Sociodemographic information of the participants was obtained during the interviews, and Social Cognitions Questionnaire, Social Behaviors Questionnaire, Liebowitz Social Phobia Symptoms Scale (LSFS), Beck Anxiety Inventory (BAI) and DAS-R-TR were applied. Statistical analyzes were performed by using IBM EPSS 22.0 program, Exploratory Factor Analysis was analyzed with AMOS program. Results: The Social Cognitions Questionnaire (SCQ) has a three-factor structure that explains 52.23% of the total variance, and the total Cronbach's alpha value was found to be 0.809. The Cronbach's alpha values of the sub-dimensions of the scale were found to be 0.821 for factor 1, 0.618 for factor 2, and 0.671 for factor 3.